Własny dom taniej niż mieszkanie

Standardowe mieszkania w dużych miastach, zakupione na rynku pierwotnym, szczególnie te w programie MdM, nie przekraczają 40-50 m² i kosztują średnio od 300 do 500 tys. zł¹. Budowa domu wg projektu Galerii Domów może kosztować już 144 tys zł! Jak to możliwe? Przyjrzyjmy się szczegółom.

Rodzina na swoim, mieszkanie dla młodych - paradoksy.

Niedawne hasło „rodzina na swoim” (zastąpione obecnie „mieszkaniem dla młodych”) w odniesieniu do mieszkań to swoisty paradoks, bo tak naprawdę, jak żyć swobodnie, z rodziną (zakładając min. 1 dziecko) na 40-50 m²? Rodzina może być prawdziwie „na swoim” w mieszkaniu min. 70 m², lub w domu. Wspomniane programy praktycznie nie dają możliwości zakupu lokalu, w którym komfortowo może mieszkać pełna rodzina.

W przypadku domu wystarczy o wiele mniej, bo już ok 60m² żeby poczuć komfort. W domu tak naprawdę mamy do dyspozycji o wiele więcej:

 • poddasze, które przy odpowiednim kącie nachylenia dachu można z łatwości zaadaptować na cele mieszkalne
 • taras, będący przestrzenią łączącą wnętrze ze sferą natury i przestrzenią ogrodu
 • garaż lub wiatę, dzięki którym masz miejsce nie tylko na samochód, ale również na wózek dla dziecka, narty, sanki, czy kosiarkę do trawy
 • ogród, a więc jeden z powodów, dla których wybieramy dom (swoboda, wolność, relaks, kontakt z naturą i inne walory nie do przecenienia)

Jednakże, w przeciętnym myśleniu ludzi budowa domu wiąże się z dużymi kosztami i zaangażowaniem czasu, co spycha ich mimowolnie w stronę wyboru małego mieszkania. Myślimy tak: „Na mieszkanie to nas może jeszcze stać, ale na dom, to już na pewno nie”. Racja, dom to przedsięwzięcie logistycznie bardziej wymagające, ale już ekonomicznie – co staramy się pokazać – już nie tak mocno obciążające, jak mogłoby się wydawać.

Czy rodziny, chcące prawdziwie mieszkać „na swoim” są skazane siłą (a w zasadzie bezsilnością) rzeczy na jeden wybór? Jak odwrócić ten niekorzystny dla rodziny trend? Krok pierwszy, to właściwa decyzja i spokojna kalkulacja. Dom to wygoda, spokój i bezpieczeństwo dla najbliższych – jak to osiągnąć nie rzucając się jednocześnie „z motyką na słońce”?

Trudne dylematy

Na początek kilka ustaleń:

 1. Każdy wie, że swoboda i przestrzeń są do spokojnego życia niezwykle potrzebne.
 2. Przeciętnej rodziny na mieszkanie zapewniające oczekiwany komfort życia po prostu nie stać (70 m² to min. 400 tys. zł, a poza tym ile jest takich mieszkań w nowym budownictwie – znikoma ilość!)
 3. Nie każdy wie, że budowa własnego domu może kosztować mniej niż nawet najmniejsze mieszkanie (MdM, RnS) w nowo powstałych inwestycjach.
 4. Współczesna technologia i komunikacja nie izoluje już w ogóle terenów podmiejskich, a wręcz przeciwnie – niekiedy dojazd z przedmieścia do centrum zajmuje mniej czasu niż „przebicie się” z jednego krańca na drugi, w obrębie tego samego miasta!

Nasza propozycja:

Przedstawiamy trzy przykłady, które pozwolą szerzej zobaczyć kwestię ekonomii budowy domu, a które powinny stać się impulsem do działania w dobrym kierunku – w kierunku bycia prawdziwie „na swoim”! Jak mówi mądre przysłowie: mierz siły na zamiary. Odwróćmy je zgodnie z naszymi założeniami: Zamierzasz wybudować nasz dom – na pewno starczy Ci siły!

Dom przy Przyjemnej – już od 144 tys.*
 • 65 m² powierzchni użytkowej
 • minimalne koszty budowy – ergonomia i ekonomia
 • 3 niezależne pokoje + słoneczny salon otwarty na ogród
 • możliwość adaptacji poddasza (wersja bis), czyli + 30m² dodatkowej przestrzeni.
 • wartość dodana: niezależność, spokój i bezpieczeństwo dla Twojej rodziny
 • * źródło: am-inzyniering.pl/kosztorysy/koszty-246
Dom przy Cyprysowej 34 long – już od 189 tys.*
 • ponad 100 m² doskonale rozplanowanej przestrzeni
 • możliwość realizacji dwuetapowej(!)
 • dodatkowy pokój i łazienka na parterze
 • 1/3 kosztów mniej w początkowym etapie
 • przyspieszona opcja zamieszkania „na swoim”
 • wartość dodana: wolność i przestrzeń, która nie ogranicza, bez narażania domowego budżetu.
 • * źródło: am-inzyniering.pl/kosztorysy/koszty-314
Dom przy Alabastrowej 24 – już od 296 tys.*
 • nowoczesne 150 m² już na niespełna 4 arowej działce
 • możliwość realizacji dwuetapowej(!)
 • duża kotłownia (10m²), możliwość ogrzewania paliwem stałym
 • ogromny salon, duże przeszklenia, 2 tarasy – doskonała komunikacja z ogrodem.
 • wartość dodana: komfort, którego nie zapewni nawet najbardziej nowoczesne mieszkanie – swoboda życia i solidne zabezpieczenie dla Twojej rodziny.
 • * źródło: am-inzyniering.pl/kosztorysy/koszty-304

1Źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/cena-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynku-mieszkalnego-oddanego-do-uzytkowania,8,1.html

Walentynkowa PROMOCJA -300 złZ okazji Walentynek GALERIADOMOW.PL startuje z promocją dla wszystkich zakochanych. Wszystkie projekty domów są teraz tańsze o 300 zł! To specjalna oferta dla wizjonerów,...
Stworzone do adaptacji poddaszaAdaptacja poddasza na cele mieszkalne to najprostszy sposób, by powiększyć przestrzeń użytkową. Teraz jest to możliwe o wiele prościej i szybciej! Seria projektów przy...
Nowoczesny dom na wąską działkęNowoczesny projekt domu na wąską działkę - Poznaj Dom przy Cyprysowej 57 Budowa domu na wąskiej działce to czasem nie lada wyzwanie. Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze...
Sprawdź, jak zakwitnie Twoje życie!Sprawdź, jak zakwitnie Twoje życie! Projekty domów przy Kwiatowej - Nowa kolekcja domów parterowych na GALERIADOMOW.PL Projekty domów parterowych to wybór setek tysięcy...
Kontakt z nami

Nasi architekci są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 do 17:00.

606 977 299
519 634 700
 

Bezpieczne transakcje internetowe realizowane są za pośrednictwem systemu DotPay.