Własny dom taniej niż mieszkanie

Własny dom taniej niż mieszkanie

Standardowe mieszkania w dużych miastach, zakupione na rynku pierwotnym, szczególnie te w programie MdM, nie przekraczają 40-50 m² i kosztują średnio od 300 do 500 tys. zł¹. Budowa domu wg projektu Galerii Domów może kosztować już 144 tys zł! Jak to możliwe? Przyjrzyjmy się szczegółom.

Rodzina na swoim, mieszkanie dla młodych - paradoksy.

Niedawne hasło „rodzina na swoim” (zastąpione obecnie „mieszkaniem dla młodych”) w odniesieniu do mieszkań to swoisty paradoks, bo tak naprawdę, jak żyć swobodnie, z rodziną (zakładając min. 1 dziecko) na 40-50 m²? Rodzina może być prawdziwie „na swoim” w mieszkaniu min. 70 m², lub w domu. Wspomniane programy praktycznie nie dają możliwości zakupu lokalu, w którym komfortowo może mieszkać pełna rodzina.

W przypadku domu wystarczy o wiele mniej, bo już ok 60m² żeby poczuć komfort. W domu tak naprawdę mamy do dyspozycji o wiele więcej:

 • poddasze, które przy odpowiednim kącie nachylenia dachu można z łatwości zaadaptować na cele mieszkalne
 • taras, będący przestrzenią łączącą wnętrze ze sferą natury i przestrzenią ogrodu
 • garaż lub wiatę, dzięki którym masz miejsce nie tylko na samochód, ale również na wózek dla dziecka, narty, sanki, czy kosiarkę do trawy
 • ogród, a więc jeden z powodów, dla których wybieramy dom (swoboda, wolność, relaks, kontakt z naturą i inne walory nie do przecenienia)

Jednakże, w przeciętnym myśleniu ludzi budowa domu wiąże się z dużymi kosztami i zaangażowaniem czasu, co spycha ich mimowolnie w stronę wyboru małego mieszkania. Myślimy tak: „Na mieszkanie to nas może jeszcze stać, ale na dom, to już na pewno nie”. Racja, dom to przedsięwzięcie logistycznie bardziej wymagające, ale już ekonomicznie – co staramy się pokazać – już nie tak mocno obciążające, jak mogłoby się wydawać.

Czy rodziny, chcące prawdziwie mieszkać „na swoim” są skazane siłą (a w zasadzie bezsilnością) rzeczy na jeden wybór? Jak odwrócić ten niekorzystny dla rodziny trend? Krok pierwszy, to właściwa decyzja i spokojna kalkulacja. Dom to wygoda, spokój i bezpieczeństwo dla najbliższych – jak to osiągnąć nie rzucając się jednocześnie „z motyką na słońce”?

Trudne dylematy

Na początek kilka ustaleń:

 1. Każdy wie, że swoboda i przestrzeń są do spokojnego życia niezwykle potrzebne.
 2. Przeciętnej rodziny na mieszkanie zapewniające oczekiwany komfort życia po prostu nie stać (70 m² to min. 400 tys. zł, a poza tym ile jest takich mieszkań w nowym budownictwie – znikoma ilość!)
 3. Nie każdy wie, że budowa własnego domu może kosztować mniej niż nawet najmniejsze mieszkanie (MdM, RnS) w nowo powstałych inwestycjach.
 4. Współczesna technologia i komunikacja nie izoluje już w ogóle terenów podmiejskich, a wręcz przeciwnie – niekiedy dojazd z przedmieścia do centrum zajmuje mniej czasu niż „przebicie się” z jednego krańca na drugi, w obrębie tego samego miasta!

Nasza propozycja:

Przedstawiamy trzy przykłady, które pozwolą szerzej zobaczyć kwestię ekonomii budowy domu, a które powinny stać się impulsem do działania w dobrym kierunku – w kierunku bycia prawdziwie „na swoim”! Jak mówi mądre przysłowie: mierz siły na zamiary. Odwróćmy je zgodnie z naszymi założeniami: Zamierzasz wybudować nasz dom – na pewno starczy Ci siły!

Dom przy Przyjemnej – już od 144 tys.*
 • 65 m² powierzchni użytkowej
 • minimalne koszty budowy – ergonomia i ekonomia
 • 3 niezależne pokoje + słoneczny salon otwarty na ogród
 • możliwość adaptacji poddasza (wersja bis), czyli + 30m² dodatkowej przestrzeni.
 • wartość dodana: niezależność, spokój i bezpieczeństwo dla Twojej rodziny
 • * źródło: am-inzyniering.pl/kosztorysy/koszty-246
Dom przy Cyprysowej 34 long – już od 189 tys.*
 • ponad 100 m² doskonale rozplanowanej przestrzeni
 • możliwość realizacji dwuetapowej(!)
 • dodatkowy pokój i łazienka na parterze
 • 1/3 kosztów mniej w początkowym etapie
 • przyspieszona opcja zamieszkania „na swoim”
 • wartość dodana: wolność i przestrzeń, która nie ogranicza, bez narażania domowego budżetu.
 • * źródło: am-inzyniering.pl/kosztorysy/koszty-314
Dom przy Alabastrowej 24 – już od 296 tys.*
 • nowoczesne 150 m² już na niespełna 4 arowej działce
 • możliwość realizacji dwuetapowej(!)
 • duża kotłownia (10m²), możliwość ogrzewania paliwem stałym
 • ogromny salon, duże przeszklenia, 2 tarasy – doskonała komunikacja z ogrodem.
 • wartość dodana: komfort, którego nie zapewni nawet najbardziej nowoczesne mieszkanie – swoboda życia i solidne zabezpieczenie dla Twojej rodziny.
 • * źródło: am-inzyniering.pl/kosztorysy/koszty-304

1Źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/cena-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynku-mieszkalnego-oddanego-do-uzytkowania,8,1.html

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?Pozwolenie na budowę to podstawowy dokument niezbędny do realizacji inwestycji. Jest to ostateczna i oficjalna decyzja urzędu potwierdzająca, że możemy zbudować dom na swojej...
Projekty domów z południową ekspozycją salonuPrzeglądając projekty domów w celu wybrania tego jedynego, musimy pamiętać o tym, by dobrać dom do charakteru i topografii własnej działki. Jeśli posiadamy parcelę w...
Rabaty lutowe na projekty gotoweJeśli nie teraz to kiedy? Luty, co prawda, jest jeszcze typowo zimowym miesiącem, ale raz po raz, słonecznymi dniami, daje nam sygnał, że niedługo wiosna i czas zabrać się...
Małe domy parterowe – ekonomiczne, eleganckie, ekspresowe.Jakie czynniki mają kluczowy wpływ na decyzję inwestora w  procesie wyboru projektu domu? Czym kierujemy się przeglądając projekty domów i szukając tego jedynego, spełniającego...
Kontakt z nami

Nasi architekci są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 do 17:00.

12 422 97 26
606 977 299
 

Bezpieczne transakcje internetowe realizowane są za pośrednictwem systemu DotPay.

Serwis Galeria Domów prezentuje gotowe projekty domów jednorodzinnych. Oferujemy tanie gotowe projekty domów o różnych powierzchniach i zróżnicowanej stylistyce. Nasz katalog to kilkaset ciekawych propozycji domów, zarówno dla zwolenników tradycyjnej architektury, jak i dla inwestorów zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami. Znajdziecie tu Państwo m.in. gotowe projekty domów parterowych, gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym, domy z garażem, domy na wąskie działki... Gotowe projekty domów to urozmaicona oferta nie ustępująca w niczym projektom indywidualnym i zdecydowanie korzystniejsza cenowo.

Mamy nadzieję, że wśród naszych gotowych projektów znajdziecie projekt swojego wymarzonego domu. Zapraszamy!