Więcej słońca wewnątrz domu - projekty domów z południową ekspozycją pokoju dziennego.

Jasne wnętrze to cel, do którego dąży wielu spośród tych, którzy podejmują się budowy własnego domu. Przyjemnie jest odpoczywać w słonecznym salonie, z doskonałym widokiem na otaczającą nas przyrodę. Jednym ze sposobów, który pozwoli uzyskać więcej światła słonecznego w dziennej części domu jest lokalizacja salonu od południowej strony. Jakie zalety posiadają takie projekty domów?

Projekt domu z południową ekspozycją pokoju dziennego - Dom przy Słonecznej 12Projekt domu z południową ekspozycją pokoju dziennego - Dom przy Słonecznej 12

W zgodzie z naturalnym rytmem dnia.

Projekty domów z posiadające południową ekspozycję salonu są często nazywane domami z wejściem od południa. Wyróżnia je zlokalizowanie pomieszczeń, w których porządane jest odpowiednie nasłonecznienie (pokój dzienny/salon) na południowej ścianie elewacji, tej samej na której wejście do domu. Projekty domów jednorodzinnych z wejściem od południa są idealną propozycją dla właścicieli działek z wjazdem od południa. Przebywając w pokoju dziennym, którego wystawa jest południowa, podążamy za naturalnym ruchem słońca od jego wschodu do zachodu. Niemal przez cały dzień korzystamy z naturalnego światła słonecznego, które wypełnia wnętrze domu. Decydując się na taki projekt domu warto pomyśleć o większych przeszkleniach w części dziennej. Doskonale sprawdzą się tu szerokie drzwi przesuwne w technologii HS. Im więcej światła wpuścimy do wnętrza tym przyjemniej będzie nam się spędzało czas w salonie. To istotne również zimą, gdy energia słoneczna za darmo ogrzewa nasz dom. Dobrej jakości szyby energooszczędne absorbujące ciepło słonecznego światła pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu. Projekty domów z wejściem od południa sprawdzą się doskonale, gdy nasz dom ulokujemy w tylnej części działki, a z przodu zostawimy miejsce na ogród i taras. Cofnięty budynek pozwala wyeksponować z przodu to, co najważniejsze na działce – elegancko zaprojektowany ogród, plac zabaw dla dzieci, czy nowocześnie zaaranżowany taras. To nasza wizytówka, którą chętnie pokazujemy zaraz po przekroczeniu granicy naszej posiadłości.

Projekt domu z wejściem od południa - Dom przy Alabastrowej 55Projekt domu z wejściem od południa - Dom przy Alabastrowej 55

Dwa kroki od słonecznego salonu.

Lokalizacja salonu na tej samej ścianie co wejście do domu daje ciekawe możliwości aranżacyjne. Jeśli posiadamy odpowiednio dużą działkę możemy otworzyć nasz dom drzwiami tarasowymi zarówno od frontu, jak i z bocznej strony. Taki pokój dzienny z południowo-zachodnią ekspozycją okien i drzwi daje maksymalną możliwość korzystania z dziennego światła. Wchodząc do domu od razu znajdujemy się w przyjemnej części dziennej. Ma to istotne znaczenie szczególnie gdy urządzamy przyjęcie dla gości, czy rodziny. Cześć wypoczynkowa oraz jadalnia z dużym stołem są wtedy prawdziwym sercem domu. Kuchnia służąca do przygotowania posiłków znajduje się zazwyczaj na przeciwległej (północnej) ścianie.

Projekt domu z salonem na tej samej ścianie co wejście - Dom przy Alabastrowej 48Projekt domu z salonem na tej samej ścianie co wejście - Dom przy Alabastrowej 48

Dyskretna kuchnia

Inwestorzy, z reguły, dzielą się na takich, którzy twierdzą, że kuchnia jest niemal najważniejszym pomieszczeniem w domu i tych, którzy wolą by była dyskretna i nie rzucała się w oczy od samego wejścia. Zdecydowanie dla tych drugich przeznaczone są projekty domów z południową ekspozycją pokoju dziennego. Kuchnia dyskretnie towarzyszy salonowi, nie wybijają się przy nim na plan pierwszy. Współcześnie odchodzi się od rozdzielania pomieszczeń kuchni i pokoju dziennego. Wspólna przestrzeń może być jednak dyskretnie podzielona na przykład za pomocą barowej lady, czy wyspy kuchennej. O wiele lepiej takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy kuchnia nie będzie zajmować głównej, najbardziej nasłonecznionej części domu. Dyskretna kuchnia to również wygoda i praktyczne rozwiązanie. Południowe słońce nie razi nas w oczy, gdy przygotowujemy posiłki. Nie oświetla każdego zakamarka kuchni, szczególnie tych miejsc, które nie koniecznie chcemy eksponować przed gośćmi. Kuchnię z powodzeniem można doświetlić nowoczesnymi światłami led w każdym potrzebnym nam miejscu. To niezwykle prywatna strefa, którą możemy, lecz nie musimy się dzielić ze wszystkimi. Projekty domów z wejściem od południa, posiadające kuchnię z tyłu domu, dają możliwość pełnej kontroli nad tą strefą naszej własności.

Rzut parteru - Dom przy Cyprysowej 15 S3Dom przy Cyprysowej 15 S3 – rzut parteru

Więcej światła w swoim nowym domu możemy uzyskać dzięki trafnemu wyborowi projektu. Domy z południową ekspozycją pokoju dziennego gwarantują w najbardziej reprezentatywnej części naszego domu mnóstwo dziennego światła. Gdy taki projekt domu dodatkowo otworzymy na świat dzięki szerokim przeszkleniom, głównie w zakresie drzwi tarasowych, osiągniemy rewelacyjny efekt jedności wnętrza i zielonej strefy ogrodu. Słoneczny, otwarty dom to ideał, do którego dąży wielu budowniczych własnego miejsca na ziemi.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Najlepsza opcja dla Twojego samochodu - projekty domów z garażemStylowe wykończenie tarasu. Jak ciekawie zaaranżować projekty domów z tarasami.