Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna

Podejmując decyzję o budowie domu czeka nas zawsze najważniejszy wybór – jaki projekt domu wybrać? Przeglądając oferty, segregując projekty domów, warto dokonując wyboru zdecydować również o rodzaju wentylacji, jaki będzie zastosowany w budynku. Obecnie mamy do dyspozycji dwa podstawowe systemy wentylacji – grawitacyjny (naturalny) i mechaniczny z odzyskiem ciepła. Czym się różnią, który wybrać do swojego domu i jak nasz wybór determinuje inne czynności związane z budową? Warto zapoznać się bliżej z tematem.

Tradycyjnie, bezawaryjnie - Wentylacja grawitacyjna.

Wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna, to tradycyjne i powszechnie spotykane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Jest samowystarczalna, nie potrzebuje ani zasilania energią elektryczną, ani innych drogich urządzeń. Polega na siłach grawitacji, zgodnie z którymi powstaje różnica ciśnień. W kominie wentylacyjnym powstaje ciąg powietrza, wskutek czego powietrze z pomieszczenia wyciągane jest przez komin do góry, przez wentylacyjny kanał. Nie ponosimy żadnych kosztów związanych z funkcjonowaniem wentylacji. Jedyne, co trzeba, by działała, to zaprojektowanie i wybudowanie kominów wentylacyjnych. Konieczna jest również okresowa konserwacja i czyszczenie, za które musimy zapłacić kominiarzowi. Niskie nakłady finansowe to ewidentny plus tego systemu. Słabe strony to trudna do oszacowania wydajność, w dużym stopniu uzależniona od warunków atmosferycznych. Wentylacja grawitacyjna najlepiej działa, kiedy różnica temperatur między ciepłym wnętrzem, a zimniejszym zewnętrzem domu wynosi min
12 stopni C. Najsprawniej działa zatem zimą, a latem może się zdarzyć tak, że nie będzie działała w ogóle. Trzeba pamiętać, że do poprawnego działania wentylacji niezbędny jest dopływ powietrza z zewnątrz. Najprościej zapewnić je poprzez otwieranie, rozszczelnianie, lub uchylanie okien. W przypadku nowoczesnej stolarki energooszczędnej konieczne jest zastosowanie nawiewników okiennych. Zastosowanie szczelnych okien, które blokują dopływ świeżego powietrza do domu to najczęstszy błąd, który może skutkować, w następstwie, pojawieniem się pleśni na ścianach, czy skraplanie się wody na szybach. Wentylacja grawitacyjna jest tańszym rozwiązaniem i, co ważne, nie jest uzależniona od energii elektrycznej, w przeciwieństwie do rekuperatora. Jeśli oszczędnie budujemy dom taki rodzaj wentylacji jest zdecydowanie bardziej korzystny.

Nowocześnie, energooszczędnie - Wentylacja mechaniczna.

Ta nowoczesna technologia pozwala zmniejszyć straty ciepła w okresie grzewczym nawet do 50%. Urządzenie wentylujące z rekuperatorem ogrzewa napływające powietrze ciepłem, które jest pobierane z domu. Temperatura w domu nie wyrównuje się jednak wskutek mieszania się strumieni powietrza, dlatego wewnątrz domu zawsze będziemy mieć świeże, czyste powietrze.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest pod wieloma względami bardziej skuteczna, lecz jej wykonanie i eksploatacja nie jest tak proste, jak w przypadku grawitacyjnego systemu. Umożliwia pozyskiwanie ciepła z wydalanego powietrza, przez co zmniejsza się zapotrzebowanie na energię do ogrzewania pomieszczeń. Poza samą funkcją wymiany i ogrzewania powietrza pozwala również na inne czynności. Rekuperator może oczyszczać, nawilżać, a nawet chłodzić napływające do pomieszczenia powietrze (chłodzenie przy zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła). W każdej chwili mamy również kontrolę nad ilością wymienianego powietrza. Wentylacja mechaniczna, w przeciwieństwie do grawitacyjnej, jest zależna od energii elektrycznej, co w przypadku długotrwałego braku prądu może być wyraźnym utrudnieniem.

Podsumowanie. Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Jeśli zamierzamy budować tanio i nie chcemy zaprzątać sobie głowy późniejszą konserwacją, serwisem i obsługą rekuperatora, powinniśmy wybrać tradycyjną wentylację grawitacyjną. Jest to system sprawdzony od lat i zmniejszą lub większą skutecznością działa, bez nakładu finansowego i czasowego.
Wybór rekuperacji ma znaczenie jeśli chcemy się ubiegać o dofinansowanie w ramach rozpoczętego we wrześniu programu Czyste Powietrze. To jeden z warunków otrzymania dotacji. Dotowane będą inwestycje w projekty domów, które spełniają warunki techniczne zgodne z wymaganiami na 2021 rok. Jeśli nasz przyszły dom ma być energooszczędny i nowoczesny montaż rekuperatora wydaje się niezbędnym zabiegiem. Działanie to powinno iść jednak w parze z uszczelnieniem przegród, montażem okien o o niskich współczynnikach przenikania ciepła Uw oraz dywersyfikacją źródeł energii (solary, pompa ciepła). Dom wybudowany z dbałością o te elementy z pewnością pozwoli mieszkać komfortowo i wyraźnie ograniczyć nakłady finansowe związane z ogrzewaniem.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Program Czyste Powietrze - jak uzyskać dofinansowanie?Budowa domu na wąskiej działce