Tańsze i szybsze w budowie - projekty domów z dachem dwuspadowym

Projekty domów z dachem dwuspadowym są chętnie wybierane przez inwestorów ze względów ekonomicznych. Prosta konstrukcja dachu dwuspadowego sprawia, iż jest on szybki i oszczędny w wykonaniu. Wybierając taki projekt domu ograniczamy koszty już na samym początku inwestycji.

Projekt domu z dachem dwuspadowym - Dom przy Bukowej 28Projekt domu z dachem dwuspadowym - Dom przy Bukowej 28

Parterowy czy z poddaszem? Jaki projekt domu z poddaszem wybrać?

Prosty dach dwuspadowy sprawdza się zarówno w przypadku domów parterowych, jak i tych z poddaszem użytkowym. Aby dobrze wybrać projekt należy przede wszystkim ustalić własne preferencję, lecz również dostosować się do warunków działki. Projekty domów z dachem dwuspadowym, zarówno w wersji parterowej, jak i z poddaszem, cechują się prostą formą i regularnymi kształtami. Dach w najbardziej ekonomicznych wersjach projektów ma dwie symetryczne połacie. Różnica pomiędzy typami domów leży w sposobie ułożenia kalenicy głównej. Może ona być równoległa do drogi – wtedy dom zajmuje więcej miejsca na szerokość działki. Jeśli nasza działka ma trochę ponad 20 metrów szerokości możemy brać pod uwagę projekty domów z takim układem połaci dachowych.

Kalenica może być również prostopadła do drogi, wtedy dom rozciąga się niejako wzdłuż działki. Taką formą charakteryzują się zazwyczaj projekty domów na wąską działkę. Jeśli jesteśmy posiadaczami parceli o szerokości 16 m i mniejszej zdecydowanie musimy rozglądać się za takimi projektami.

Projekt domu z dachem dwuspadowym - Dom przy Pastelowej 18 DProjekt domu z dachem dwuspadowym - Dom przy Pastelowej 18 D

Więcej miejsca pod dwuspadowym dachem – projekty domów z poddaszem użytkowym

Projekty domów z dachem dwuspadowym posiadają poddasze, które łatwo doświetlić, poprzez zastosowanie różnego typu okien. Można zastosować okna w ścianach szczytowych, ale również okna połaciowe, czy nawet balkony dachowe. Łatwiej uporamy się również z aranżacją pomieszczeń na poddaszu, gdyż skosy mamy tylko z jednej strony, a nie jak w przypadku domów z dachem kopertowym z kilku. Dach dwuspadowy pozwala pełniej wykorzystać potencjał poddasza w domu piętrowym. Najtańsze w wykonaniu są dachy pozbawione wszelkich elementów dodatkowych. Za takie uważa się wykusze, potocznie zwane "jaskółkami", czy też "kukułkami". Na prostym dachu dwuspadowym łatwiej zamontować również energooszczędne instalacje fotowoltaiczne, czy solarne.

Projekt domu z dachem dwuspadowym - Dom przy Wiosennej 21Projekt domu z dachem dwuspadowym - Dom przy Wiosennej 21

Projekty domów parterowych + dach dwuspadowy! Poznaj ukryte możliwości

Gdy rozpatrujemy projekty domów parterowych poddasze zyskuje dodatkowy wymiar. Przy odpowiedniej adaptacji można go z powodzeniem przekształcić w przestrzeń mieszkalną. O możliwości adaptacji poddasza warto pomyśleć już na etapie, w którym wybieramy gotowe projekty domów. Warto szukać takich, które mają w tym celu zaprojektowane gotowe schody. Jeśli wybrany przez nas projekt domu nie ma przewidzianych schodów powinniśmy przy dostosowaniu projektu do warunków lokalnych (adaptacji) wprowadzić zmiany w projekcie tak, by przewidzieć w nim miejsce na ewentualne schody (otwór w stropie). Gdy w taki sposób przygotujemy projekt z łatwością w dowolnym momencie będziemy mogli dokonać przekształcenia nieużytkowego poddasza na dodatkową część mieszkalną.

Projekty domów parterowych z dachem dwuspadowym dają jeszcze jedną ciekawą możliwość aranżacji wnętrza. Łatwo w nich wykonać odkrytą część dzienną, co ostatnio jest szczególnie modne. Nad salonem zostawiamy wolną przestrzeń, a pozostałe miejsce na poddaszu przeznaczamy na stylową antresolę.

Projekt domu z dachem dwuspadowym - Dom przy Wiosennej 21Projekt domu z dachem dwuspadowym - Dom przy Przyjemnej 30 bis

Decydując się na projekty domów z dachem dwuspadowym wybieramy szybką i ekonomiczną budowę domu. Prosta konstrukcja tego najdroższego elementu całego domu pozwala tanio prowadzić inwestycję do zamierzonego celu – do szybkiego zamieszkania we własnym domu.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Gotowe projekty domów i możliwości ich zmiany - Twój nowy dom jeszcze bardziej dopasowany.Najlepsza opcja dla Twojego samochodu - projekty domów z garażem