Stylowe wykończenie tarasu. Jak ciekawie zaaranżować projekty domów z tarasami.
Jeszcze do niedawna przydomowy taras kojarzył się z luksusem, na który stać było niewielu. Wymogiem była dość duża działka, zakup specjalistycznych, mrozoodpornych materiałów i konkretny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni. Na szczęście dzisiaj funkcjonalny taras nie jest już nowobogacką fanaberią, a funkcjonalnym i estetycznym elementem niemal każdego nowoczesnego domu jednorodzinnego. Jakie zalety posiada taras i o czym należy pamiętać decydując się na projekt domu wyposażonego w to udogodnienie?
Projekt domu z przydomowym tarasem - Dom przy Bukowej 40
Ekspozycja tarasu
Lokalizacja naszego tarasu to pierwsza rzecz, o której powinniśmy pomyśleć. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę oczekiwania i preferencje domowników: czy chcemy, aby patio pełniło funkcję reprezentacyjną, a może marzy nam się przestrzeń wolna od spojrzeń sąsiadów? Chcemy wykorzystać taras jako miejsce do opalania się i zabawy, a może wolimy stworzyć cienistą oazę na lato? Odpowiadając sobie na te pytania, możemy dokonać wyboru między tarasem usytuowanym od strony południowej, zachodniej lub północnej.
Lokalizacja południowa tarasu
Zarówno projekty domów parterowych, jak i tych z poddaszem często oferują południową orientację tarasu. W tym przypadku jest on najczęściej położony od frontu sprawiając, że wejście do naszego domu przedstawia się naprawdę spektakularnie. Wyobraźmy sobie przestronne patio, na którym witamy przybywających gości, by następnie zaprosić ich do jasnego, słonecznego salonu, gdzie aż do zachodu słońca możemy cieszyć się naturalnym światłem. Takie usytuowanie tarasu robi wrażenie i z pewnością stanie się wspaniałą wizytówką naszego domu!
Projekt domu z przydomowym tarasem - Dom przy Wiosennej 20
Lokalizacja zachodnia tarasu
Równie popularną opcją dla osób decydujących się na projekt domu jednorodzinnego wyposażonego w taras jest jego umieszczenie od strony zachodniej, co najczęściej oznacza jego lokalizację z boku lub z tyłu domu. Taka ekspozycja ma wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest możliwość cieszenia się bezpośrednią bliskością ogrodu. Większość tarasów niemal organicznie przechodzi w część zieloną, stanowiąc wspaniałe przedłużenie salonu. Taki nieco ukryty przed wzrokiem sąsiadów taras spodoba się zwłaszcza osobom ceniącym prywatność i spokój domowego zacisza.
Projekt domu z przydomowym tarasem - Dom przy Alabastrowej 58
Lokalizacja północna tarasu
Projekt domu z tarasem od strony północnej jest wbrew pozorom bardziej praktyczny, niż mogłoby się wydawać. Rozwiązanie to docenią przede wszystkim osoby starsze i wrażliwsze, które chcą cieszyć się latem bez niepotrzebnego wystawiania się na palące słońce. Taras od północy gwarantować będzie przyjemny cień nawet w najgorętsze letnie dni, a dzięki swojej lokalizacji poza obrysem domu (co jest bardzo częstym rozwiązaniem konstrukcyjnym) zagwarantuje możliwość obserwowania zachodów słońca bez ruszania się z leżaka.
Aranżacja przydomowego tarasu
Kiedy już zdecydowaliśmy się na konkretną ekspozycję naszego tarasu, przychodzi czas na jego aranżację, która będzie zależała od tego, do jakich celów patio ma nam służyć. Jeśli chcemy, by było to miejsce wesołych zabaw dzieci na słońcu, zdecydujmy się na taras odkryty. Jeśli zależy nam na cieniu, ale nie chcemy całkowicie odcinać się od promieni słońca – wybierzmy konstrukcję ażurową. Jeśli natomiast marzy nam się dodatkowe, półotwarte pomieszczenie, będące przedłużeniem salonu – taras zadaszony będzie strzałem w dziesiątkę. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Taras odkryty
W tym przypadku szczególną uwagę musimy zwrócić na materiały, z których będziemy wykonywać podłogę. Warto postawić na tworzywa dobrej jakości, dzięki którym będziemy cieszyć się naszym patio przed długie lata, np. na szeroko polecane egzotyczne drewno. Chociaż jest ono dość kosztowne, inwestycja ta bez wątpienia się zwróci, gdyż oszczędzimy na późniejszych wymianach podłogi, ewentualnych naprawach i przeróbkach. W podobnych wykończeniach całkiem nieźle sprawdza się mrozoodporny gres lub elementy kompozytowe, jednak musimy liczyć się z ich nieco bardziej ograniczoną trwałością.
Projekt domu z przydomowym tarasem - Dom przy Cyprysowej 100
Taras z pergolą
Warto rozważyć pomysł wzbogacenia tarasu ażurową pergolą, która będzie dawać przyjemny cień w gorętsze letni dni. Taka konstrukcja budowana jest najczęściej z drewna i betonu, jednak nie brakuje fanów pergoli aluminiowych, czy stalowych. Popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym jest ozdobienie konstrukcji roślinami pnącymi lub kwiatami w doniczkach, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia relaks na świeżym powietrzu. Nie należy także zapominać o meblach, jednak nowoczesny komplet foteli i stolików oprócz walorów estetycznych musi też prezentować odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz, czy mróz. Wygodny zestaw wypoczynkowy możemy bez problemu kupić w sklepach meblarskich i ogrodniczych lub pokusić się o stworzenie własnego przy użyciu np. EURO palet.
Projekt domu z przydomowym tarasem - Dom przy Bukowej 33
Taras zadaszony
Ta opcja spodoba się przede wszystkim osobom szukającym komfortu i wygody. Bez znaczenia jest tu orientacja tarasu – zadaszenie można wykonać niezależnie od jego usytuowania. Taka półotwarta przestrzeń stanowi najczęściej przedłużenie salonu, gdzie można organizować letnie kolacje, przyjęcia dla przyjaciół, czy po prostu wypoczywać niezależnie od warunków atmosferycznych. Co więcej, dobrze przemyślany projekt domu pozwala zamienić zadaszony taras w przytulny ogród zimowy - oranżerię.
Taras to inwestycja, która bez wątpienia przyniesie wiele radości wszystkim domownikom. Będzie stanowić bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci, uroczą przestrzeń do organizacji romantycznych kolacji przy zachodzie słońca, lub wygodną strefę odpoczynku. Już na etapie wyboru projektu domu warto pomyśleć o tym funkcjonalnym rozwiązaniu, które doskonale sprawdzi się nawet w przypadku bardzo małych działek.
Poprzedni artykuł: | Następny artykuł: |
Więcej słońca wewnątrz domu - projekty domów z południową ekspozycją pokoju dziennego. | Projekty domów do 70 m² zabudowy – szybka budowa na zgłoszenie. |