Spokojna przystań na jesień życia. Wybieramy projekt domu dla seniora.
Z biegiem lat możliwości fizyczne seniora zmieniają się. Osoby starsze nie są już tak sprawne, jak wcześniej, a ważniejsze niż cokolwiek innego staje się spokój i poczucie bezpieczeństwa. Nie ulega wątpliwości, że z wiekiem zmieniają się także wymagania mieszkaniowe: odległość od ścisłego centrum miasta nie jest już problemem, a wielopoziomowy dom kojarzy się raczej z kłopotami, niż z wolnością i wygodą. Jak więc powinien wyglądać idealny dom na późne lata i o czym trzeba pamiętać wybierając najbardziej odpowiedni projekt domu dla starszych osób?
Projekt domu dla seniora - Dom przy Niezapominajek 5
Osobom starszym śmiało można polecić projekty domów jednorodzinnych o metrażu do 80 m². Na takiej powierzchni znajdzie się wystarczająco dużo miejsca, tak dla lokatorów, jak i dla wpadających w odwiedziny krewnych i przyjaciół. Choć o wiele chętniej wybierane są projekty domów parterowych, projekty domów z poddaszem użytkowym także stanowią często rozważaną opcję. W pierwszym przypadku zalety są oczywiste, a najważniejszą z nich jest brak problematycznych i niebezpiecznych schodów, których pokonanie może stanowić niemałe wyzwanie. Jednak i druga opcja ma swoje atuty: poddasze jest idealną strefą gościnną gwarantującą przybyszom prywatność i komfort. W razie ich nieobecności tę część domu można całkowicie wyłączyć z użytkowania, co przełoży się na zauważalne oszczędności związane z ogrzewaniem.
Zatrzymaj ciepło w czterech ścianach - energooszczędność i minimalizacja strat ciepła
Jeśli już mowa o energooszczędności budynku, projekty domów dla osób starszych powinny być stworzone tak, by zminimalizować straty ciepła przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu naturalnych źródeł energii. Z tego względu poleca się wybór zwartej bryły domu na planie kwadratu lub prostokąta, a także inwestycję w wysokiej klasy materiały termoizolacyjne oraz profesjonalną ekipę zajmującą się wykończeniami.
Projekt domu dla seniora - Dom przy Przyjemnej 37
Co do sposobów ogrzewania, wszystko zależy od zasobności portfela inwestora, jego potrzeb i kondycji fizycznej. Najtańszą opcją jest piec na paliwa stałe, który należy regularnie zasilać węglem, czy pelletem. Wygodniejszą opcją jest kocioł na gaz ogrzewający zarówno bieżącą wodę, jak i kaloryfery. Za pomocą jednego sterownika można regulować temperaturę w domu. Nie trzeba się martwić i kontrolować kotła, tak jak w przypadku pieca na paliwo stałe. Nowoczesne ogrzewanie gazowe doskonale współgra również z nowoczesnymi systemami sterowania typu inteligentny dom. Aby zwiększyć energooszczędność budynku można pomyśleć o zastosowaniu paneli solarnych, instalacji fotowoltaicznej, czy pompy ciepła.
Projekt domu dla seniora - Dom przy Bukowej 22
Kolejnym zabiegiem podnoszącym energooszczędność domu może być usytuowanie salonu od strony południowej i połączenie go z ogrodem za pomocą dużych przeszkleń. Promienie słońca, oprócz dodatkowego nagrzewania pomieszczenia, tworzą w mieszkaniu ciepłą, przytulną atmosferę, co jest szczególnie istotne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Bezpieczny projekt domu – funkcjonalność i ergonomia.
Projekt domu dla seniora - Dom przy Topolowej 5
Projekty domów dla osób starszych powinny na pierwszym miejscu stawiać na ergonomiczność. Oznacza to stworzenie seniorom takich warunków, w których czuliby się swobodnie i byli jak najbardziej samodzielni, co przełoży się pozytywnie także na ich kondycję psychiczną. Należy więc wziąć pod uwagę wszystkie kwestie, które wiążą się z ograniczoną mobilnością osób starszych i ich zmniejszonymi siłami: garaż skomunikowany z mieszkaniem, dzięki któremu przenoszenie zakupów będzie łatwiejsze, rezygnacja z wysokich progów, o które łatwo jest się potknąć, zainstalowanie szerokich drzwi i szeregu udogodnień w łazience, takich jak maty antypoślizgowe i uchwyty. Warto pomyśleć także o bezpiecznej kuchni, zagospodarowaniu przestrzeni zielonej wokół domu i odpowiednich systemach alarmowych dających mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.
Poprzedni artykuł: | Następny artykuł: |
Na czym możemy zaoszczędzić rozsądnie planując inwestycję? | Jakie są prawa i obowiązki kierownika budowy? |