Racjonalnie mały dom

Jeśli powodem, dla którego decydujemy się na budowę małego domu są środki finansowe, to wybierając jego projekt potrzebna jest przede wszystkim samodyscyplina. Z jednej strony dotyczy ona liczby i powierzchni pomieszczeń, które uznajemy w planowanym domu za niezbędne. Z drugiej - takiego ich rozmieszczenia, by realizacja domu była racjonalna ekonomicznie, ale jednocześnie by jak najlepiej spełniał on nasze oczekiwania funkcjonalne.


 

Drogą do sukcesu jest stałe porównywanie kosztów różnych rozwiązań z naszymi możliwościami finansowymi. Ułatwimy sobie zadanie, jeśli wybierać będziemy budynki o prostej konstrukcji, tylko z jedną wewnętrzną ścianą nośną, z prostym dwuspadowym dachem o niezbyt dużym nachyleniu połaci (od 25 do 30 stopni) oraz - najlepiej - z dostawioną do ściany budynku wiatą garażową.

Jeżeli wykonamy konstrukcję dachu jako układ kratownic, których dolne pasy posłużą do mocowania sufitu, a jako pokrycie zastosujemy blachodachówkę, to możemy sobie pogratulować. Właśnie wykonaliśmy dom najtańszy z możliwych, przełamując przekonanie, że budynki parterowe są droższe od tych z poddaszem. Z kolei zastosowanie stropu żelbetowego i zmiana kąta dachu na 35 stopni otwiera przed nami możliwości przyszłej adaptacji poddasza.

Sporo też zaoszczędzimy, jeśli w domu będą tak rozmieszczone pomieszczenia, że wszystkie przewody wentylacyjne, spalinowe i dymowe znajdą się w jednym trzonie kominowym.

W ofercie projektów Galerii Domów przykładem takich racjonalnie zaprojektowanych budynków są parterowy Dom przy Przyjemnej 11 oraz parterowy z użytkowym poddaszem Dom przy Cyprysowej 27.

 

Podobne artykuły:

Mały dom dla 4 osób

Mały dom dla 2 osób

Mały, energooszczędny

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Dopłaty NF15 i NF40 - co warto wiedzieć?Mały, energooszczędny