Przygotowanie do realizacji inwestycji - co możesz zrobić przed rozpoczęciem budowy?

Wybraliśmy już projekt domu i chcemy rozpocząć jak najszybciej realizację inwestycji. Zanim wbijemy pierwszą łopatę przyjdzie nam wykonać wiele niezbędnych czynności. By nie zmarnować czasu możemy wcześniej poczynić przygotowania do budowy. Co należy zorganizować, by inwestycja przebiegła sprawniej?

Wstępne formalności – od czego zacząć?

Adaptacja projektu gotowegoAdaptacja projektu gotowego - wszystko co musisz wiedzieć

Jedną z pierwszych czynności, którą powinniśmy wykonać to zaopatrzenie się w mapę do celów projektowych. Dostaniemy ją u geodety, lub w lokalnym wydziale geodezji i zasobów geodezyjnych. Mapa zasadnicza w skali 1:500 to najpowszechniejszy dokument. W niektórych przypadkach wydawana jest mapa katastralna, lub ewidencyjna.

Gdy już mamy mapkę do celów projektowych gotowe projekty domów muszą przejść proces przystosowania do lokalnych warunków, czyli tak zwaną adaptację projektu. Taką czynność każdorazowo wykonuje miejscowy architekt z uprawnieniami projektowymi. Odpowiednio wcześnie warto poszukać osoby, która zajmie się dostosowaniem projektu.

Do czynności adaptacyjnych należy również wykonanie planu zagospodarowania terenu, który posłuży nam do zorganizowania placu pod budowę.

Pierwsze prace na budowie - co robimy najpierw po uzyskaniu pozwolenia?

Gotowy projekt domu - Dom przy Bukowej 14Gotowy projekt domu - Dom przy Bukowej 14

Otrzymaliśmy upragniony dokument – pozwolenie na budowę. Co możemy zrobić od razu po uprawomocnieniu się decyzji? Pierwsze prace przygotowawcze polegają głównie na organizacji placu, na którym będzie realizowana inwestycja. Na samym początku należy:

- wykonać ogrodzenie terenu budowy

- wykonać geodezyjne wytyczenie obiektów w terenie

- przeprowadzić niwelację terenu

- wykonać tymczasowe obiekty (toaleta, altana, magazyn sprzętu)

- poprowadzić przyłącza do technicznych sieci dostarczających niezbędne media (prąd budowlany, woda)

Musimy pamiętać, że wszelkie prace okołobudowlane możemy wykonywać na działce dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Kwestia ta dotyczy w szczególności tyczenia punktów geodezyjnych. Czynność ta musi odpowiadać ewentualnym zmianom adaptacyjnym. Działania architekta mogą wprowadzać poprawki na gotowe projekty domów.

Istotną rzeczą jest ogrodzeniu placu budowy. Płot, który na początku będzie zapewne tymczasowy, musi również spełniać wymagania przepisów BHP. Nie może być niższy niż 1,5 m i umieszczony bliżej niż 1 m od początku wykopów fundamentowych.

Uporządkuj teren – racjonalne gospodarowanie.

Bardzo ważne da dalszego toku trwania inwestycji jest racjonalne gospodarowanie ziemią, która zostanie z wykopu fundamentów. W żadnym wypadku nie należy jej wywozić, ani się jej pozbywać. Będzie nam potrzebna do niwelacji terenu po zakończeniu budowy. Humus, czyli najbardziej wartościową warstwę, należy złożyć w pryzmy w ustronnym miejscu działki. Przyda się w trakcie wykonywania nasadzeń.

Nie tylko racjonalne gospodarowanie ziemią jest ważne. Należy również zadbać o drzewa, krzewy i inną roślinność obecną już na działce. Pamiętajmy, że drzewo rośnie bardzo długo, dlatego, jeśli kupiliśmy działkę, na której jest starodrzew, lub inne drzewa, np. owocowe i chcemy je zachować, to należy je odpowiednio zabezpieczyć. Owinąć szarym papierem, ogrodzić drewnianym płotem, lub w inny sposób oddzielić od ciężkiego sprzętu i mechanicznej ingerencji.

Oszczędzaj wodę - zbiornik na wodę opadową

Woda to jeden z podstawowych materiałów niebiednych na budowie. Aby zapewnić jej naturalną obecność warto pomyśleć o zbiorniku na wodę opadową. Pojemne plastikowe zasobniki zbierające deszczówkę, to niezbędny element każdej racjonalnie prowadzonej budowy.

Powodzenie naszej inwestycji gwarantuje pełna świadomość inwestora w zakresie ścieżki proceduralnej i kolejnych etapów budowy. Znając poszczególne kroki i harmonogram prac możemy odpowiednio wszystko zaplanować i zorganizować. Logistyka na budowie to podstawa. Teraz wiemy jak przygotować się do budowy domu. Co wykonać na początku, a o co zadbać w trakcie realizacji inwestycji. Świadomy inwestor nie boi się wyzwań, bo jest na nie przygotowany. Wybierając projekty domów opracowujemy cały plan, który pozwoli nam szybko i sprawnie dotrzeć do upragnionego celu – zamieszkania we własnym domu.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Co sprawia, że projekty domów parterowych bez garażu są tak popularne?Na czym możemy zaoszczędzić rozsądnie planując inwestycję?