keyboard_arrow_down

Pogodny nastrój na co dzień – domy pełne słońca.

Wizualne kuszenie.

Wybierając projekt domu najczęściej zwracamy uwagę na wygląd zewnętrzny budynku. Interesuje nas, czy dach jest dwuspadowy, czy wielospadowy, czy ma okna połaciowe, czy stylowe wykusze, czy garaż jest zintegrowany z budynkiem, czy stanowi wolną zabudowę obok domu, itp…itd… Oko przyciągane jest najpierw przez estetycznie wyeksponowaną zewnętrzną część projektu, dopiero po pewnym czasie zaczynamy zwracać uwagę na rozplanowanie przestrzeni wnętrza, funkcjonalność, czy rodzaj użytych materiałów. Zdecydowanie w pierwszym kontakcie z projektem domu wygrywa estetyka przed ergonomią i ekonomią. „O popatrz jaki ten jest piękny!” – to w większości pierwsze wypowiadane słowa, gdy decydujemy się na gotowy projekt domu. 

Zapalona „lampka realizmu”.

Na szczęście (lub niekiedy nieszczęście prowadzące do rodzinnych kłótni...) wybór projektu domu to nie tylko estetyczne uniesienie. Gdy podchodzimy do tematu z chłodną głową analizujemy po kolei wszystkie aspekty konstrukcji i realizacji. W tym momencie zaczyna się lawina pytań i dylematów: czy aby na pewno potrzebujemy piętra, czy może parter z możliwością adaptacji poddasza, salon z kuchnią czy kuchnia osobno, wiata garażowa, lub wbudowany w bryłę budynku garaż? Pytań jest mnóstwo, a odpowiedź na każde z nich musimy znaleźć sami. 

Duże szyby - chłodniej, czy cieplej?

Jednym z kluczowych pytań jest kwestia przeszkleń w domu. Czy opłacalne, sensowne jest projektowanie dużych okien i szerokich przeszkleń tarasu, a może ograniczyć ilość szkła do koniecznego minimum, oszczędzając sobie tym samym ciągłego mycia łatwo brudzących się powierzchni? Poglądowa opinia mówiąca, że szyby poważnie wychładzają mieszkanie i słabo izolują od niekorzystnych warunków atmosferycznych, zdaje się już dziś być archaiczna i nieprawdziwa. Współczesna technologia nadaje przeszkleniom tak doskonałe właściwości termiczne, że coraz częściej poważni biznesowi inwestorzy i ci równie poważni, lecz dużo bardziej indywidualni, decydują się na szkło, jako na element wyraźnie ożywiający i ekonomicznie opłacalny, wbrew powszechnym opiniom. Duży, przeszklony taras, z przesuwanymi drzwiami to wyraźne poszerzenie przestrzeni mieszkalnej i komfort obcowania z naturą. Od dawna wiadomo, że nic tak nie ogrzewa jak ciepłe promienie południowego słońca. Wpuszczone przez tarasowe okno, nawet w zimne popołudnie, skutecznie doświetlą i ogrzeją Twój salon. Technologia wielokomorowych profili aluminiowych lub PCV, zastosowanych w połączeniu ze współczesnymi elementami szklanymi, pozwala na „ciepłe” i komfortowe korzystanie ze szklanych powierzchni. Fiat Lux! Niech się stanie światło! 

Otwarty salon, szczególnie w upalne wakacyjne dni, pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić na doświetlaniu wnętrza, a co najważniejsze, wprowadzi do Twojego domu przyjemny zapach gorącego lata. Połączony z tarasem stanowi centrum życia towarzyskiego Twojego domu. To na tarasie otwartym na dom możesz śmiało grillować i opalać się w leniwe popołudnia. 

A co z zimą, zapyta niejeden… Czy szyby nie wychłodzą pomieszczenia? Otóż nie! Współczesna tendencja budowlana idzie w stronę poszerzania przestrzeni mieszkalnej o np. ogrody zimowe, które - jak sama nazwa wskazuje - oferują doskonałe warunki mieszkaniowe nawet w czas chłodnej zimy. Przeszklone sfery mieszkalne (dzięki termicznym komorom szyb) dają zimą i jesienią nie tylko tak upragnione i niezbędne do życia światło, lecz również normalną, regularną przestrzeń egzystencji. Przeszklony taras, czy rozbudowany do ogrodu zimowego salon, wtłacza życie w serce domu. Otwiera go na świat, a świat zaprasza do środka. 

Więcej Światła!

Zatem patrząc na całość projektu, wybierając go z szerokiej gamy oferowanych na rynku domów, warto zwrócić uwagę na przeszklenia tarasu i salonu. Nie należy bać się szkła! Współcześnie jest ono coraz bardziej popularne i sprawdza się w wielu typach zabudowy, od nowoczesnych wieżowców, po prywatne domy. Tak jak roślinom do wegetacji potrzebne jest słońce, tak człowiekowi należy się jego dobroczynna moc. Zaproś słońce do salonu, otwórz się na świat…

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Nowe 25 bezpłatne wydanie katalogu Galerii DomówParterowy, czy z poddaszem? Jaki jest Twój ideał?