Parterowe, czy z poddaszem? Dwa różne projekty domów, porównywalne koszty budowy.

Który dom jest tańszy w budowie – parterowy, czy z poddaszem użytkowym? Takie pytanie zaprząta głowę niejednemu inwestorowi. Okazuje się, że jeśli oba są zaprojektowane oszczędnie nie ma większej różnicy w kosztach. Poznajcie dwa różne typy domów, które wybudujecie w tej samej cenie.

Komfortowy parter – wszystko w zasięgu ręki

Parterowy dom to wybór dla tych, którzy nie lubią biegać po schodach i chcą mieć wszystko w zasięgu ręki. Projekty domów parterowych to coraz bardziej popularne inwestycje, głównie ze względu na prostą konstrukcję i łatwość budowy. Dom przy Bukowej 12 należy do niewielkich domów, który zrealizujemy tanim kosztem i bez najmniejszych komplikacji.

Dom przy Bukowej 12Dom przy Bukowej 12

Niskie koszty, wysoki standard

Bukowa 12 to niewielki (75 m²) energooszczędny dom parterowy, wyposażony w system instalacji solarnej i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Projekty domów energooszczędnych to najchętniej wybierane obecnie rozwiązania budowlane. Minimalizm w ilości ścian nośnych sprawia, iż dom jest tani i szybki w budowie. Na ekonomię inwestycji wpływa również prosty dach dwuspadowy i bryła oparta na planie prostokąta.

Dom przy Bukowej 12 – rzut parteru

Otwarta strefa dzienna składa się ze słonecznego pokoju z kominkiem i ergonomicznej kuchni połączonej z jadalnią. Salon otwiera się na ogród dzięki przesuwnym drzwiom w technologii HS. Część wypoczynkowa domu to trzy sypialnie i kompletnie wyposażona łazienka. Kotłownia została zaprojektowana tak, by pomieściła pralnię i była wielofunkcyjnym miejscem, w którym można magazynować ogrodowe meble. Projekt domu wyposażono w trwały strop żelbetowy. Pozwala on na ewentualne zagospodarowanie obszernego poddasza według indywidualnego uznania. Takie rozwiązanie sprawia, że z małego domu parterowego możemy uzyskać w przyszłości spory budynek o łącznej powierzchni użytkowej ok. 120 m². To ważny potencjał parterowego domu, który w każdej chwili możemy wykorzystać.

Dom przy Bukowej 12Dom przy Bukowej 12

Przytulne poddasze – cichy azyl, którego potrzebujesz.

Projekty domów z poddaszem użytkowym oferują przestrzeń mieszkalną na dwóch kondygnacjach. Mogłoby się wydawać, że wybudowanie i wykończenie obu pięter będzie droższe niż prace na jednej przestrzeni parteru. Wszystko zależy od wyboru konkretnego projektu. Jeśli zrezygnujemy z lukarn, postawimy na prosty, dwuspadowy dach i ograniczymy ilość balkonów, otrzymamy ekonomiczną konstrukcję, którą wybudujemy równie szybko jak dom parterowy. Przy założeniu, że nie potrzebny nam garaż, ani piwnica, koszty budowy porównywalnych powierzchniowo domów parterowych i z poddaszem mogą być bardzo do siebie zbliżone.

Dom przy Imbirowej 3 N – wizualizacjaDom przy Imbirowej 3 N – wizualizacja

Niewielki dom w cenie mieszkania

Dom przy Imbirowej 3 N to projekt domu z użytkowym poddaszem i wiatą garażową. Zaprojektowany w tradycyjnej technologii murowanej w zgodzie z warunkami technicznymi WT 2021. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 81.67 m².

Układ funkcjonalny przewiduje na parterze przestrzeń dzienną, na którą składa się otwarta kuchnia i salon. Na tej kondygnacji zaprojektowano również dodatkowy pokój, jako sypialnia dla gości, gabinet do pracy, lub właściwą sypialnię - w przypadku budowy domu systemem dwuetapowym. Do dyspozycji mieszkańców jest także kompletna łazienka. Zaplecze użytkowo-gospodarcze stanowi kotłownia z wyjściem na zewnątrz.

Dom przy Imbirowej 3 N – rzut parteruDom przy Imbirowej 3 N – rzut parteru

Poddasze pomyślano jako komfortową strefę wypoczynku. Są tutaj dwa pokoje, duża garderoba i łazienka główna. To ciche i spokojne miejsce, na uboczu domowego gwaru i codziennej bieganiny. Przytulne poddasze to argument zarówno dla zwolenników, jak i przeciwników budowy jednorodzinnego domu.

Jedni cenią sobie jego autonomię, inni nie mogą sobie wyobrazić codziennego biegania po schodach. Dom pryz Imbirowej 3N prezentuje się nowocześnie, lecz z ciekawymi akcentami tradycyjnymi. Modna kolorystyka elewacji została przełamana naturalnymi dodatkami w postaci cegły, czy drewnianej okładziny. Prosta bryła, niewielkie rozmiary i przemyślane rozwiązania sprawiają, że jest to projekt domu taniego i szybkiego w budowie oraz oszczędnego w eksploatacji.

Dom przy Imbirowej 3 N – rzut poddaszaDom przy Imbirowej 3 N – rzut poddasza

Dwa różne typy budynków, porównywalne koszty.

Szacunkowe koszty budowy obu tych domów są zblizone do siebie. Widzimy, że różnice – w perspektywie całościowego nakładu na inwestycję – są nieznaczne. Z ekonomicznego punktu widzenia, decydując się na niewielkie i oszczędne budynki, nie ma zatem większego znaczenia, czy wybierzemy projekt domu parterowego, czy z poddaszem. Jeśli budynek jest zaprojektowany z troską o oszczędność budowy, wybór powinien pozostać wyłącznie kwestią indywidualnych upodobań, potrzeb, czy wyobrażeń o przyszłym domu. Wybierając projekty domów tanich w budowie mamy gwarancję powodzenia inwestycji i perspektywę szybkiego zamieszkania we swoim własnym domu. Parterowym, czy z poddaszem – wybór należy do nas.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Jaki dom zbudujesz najtaniej? Przeglądamy projekty domów tanich w budowie.Dom przy Bukowej 32 - nowoczesny dom parterowy, na który nie wydasz fortuny.