Nowoczesne projekty domów - jak wybrać projekt idący z duchem czasu.
Jak można scharakteryzować współczesne nowoczesne budownictwo? Z pewnością każdy inwestor i każdy architekt mógłby stworzyć swoją własną definicję, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że wspólnym mianownikiem dla nich wszystkich byłaby funkcjonalność, ekologiczność, zastosowanie nowatorskich technologii i stylowego wzornictwa. Co to oznacza w praktyce i czy warto decydować się na nowoczesne projekty domów?
Nowoczesny projekt domu - Dom przy Bukowej 36
Nowoczesne projekty domów są energooszczędne
Wiele osób ma wątpliwości dotyczące montażu nowoczesnych systemów ogrzewania domu, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy pompy ciepła. Niepokoje dotyczą zwłaszcza ekonomicznej strony inwestycji. Rzeczywiście, takie rozwiązania kosztują więcej, niż tradycyjne metody ogrzewania budynku, jednak wydatek poniesiony na starcie z pewnością zwróci się w ciągu kilku lat i w dłuższej perspektywie czasu okaże się bardziej przyjazny dla kieszeni inwestora, niż ogrzewanie zasilane paliwem stałym.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, panele solarne, czy ogrzewanie gazowe to trendy, które wykraczają poza chwilową modę. Współczesne projekty domów jednorodzinnych coraz częściej stawiają na tego rodzaju źródła ciepła, gdyż oprócz zapewnienia lokatorom stałego komfortu termicznego, mogą pochwalić się także niską emisyjnością i zrównoważonym podejściem do wykorzystania surowców. Projekt domu, który stawia na ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, wspomagające gospodarkę cieplną budynku, to mądry wybór świadomego nowoczesnego inwestora.
Nowoczesny projekt domu - Dom przy Cyprysowej 15 S3
Nowoczesne domy z dużą ilościa przeszkleń – światło, które ogrzewa.
Oszczędność projektowana na poziomie rozwiązań technologicznych powinna być uzupełniona nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Ciekawa aranżacja, wysokiej jakości materiały takie jak szkło lub egzotyczne drewno nie tylko wspaniale się prezentują, są także funkcjonalne, trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne.
Jednym z najważniejszych cech energooszczędnego domu jest umiejętne wykorzystanie naturalnego światła. Zarówno projekty domów z poddaszem, jak i projekty domów parterowych stawiają więc na maksymalne wydłużenie czasu, w którym słońce może swobodnie operować we wnętrzu. W związku z tym wśród nowoczesnych trendów designerskich prym wiodą duże przeszklenia w postaci narożnych, panoramicznych okien kuchennych lub przesuwnych drzwi tarasowych. Zwłaszcza te ostatnie, wykonane w technice HS, gwarantują wygodę i energooszczędność. System HS umożliwia bezwysiłkowe przesuwanie nawet bardzo dużych skrzydeł drzwi, zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczeń i sprzyja oszczędności miejsca. Co więcej, daje wspaniały widok na rozciągający się przed domem ogród.
Nowoczesny projekt domu dwulokalowego - Dom przy Amarentowej 16 (dwulokalowy)
Komfortowy taras – dodatkowa strefa relaksu w nowoczesnym
Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych przykładają dużą wagę do estetycznych walorów inwestycji. Jest to szczególnie widoczne w zewnętrznym wykończeniu budynku, który często przyjmuje formę pokaźnego tarasu zwieńczonego pergolą. Ten modny element architektoniczny najczęściej wykonany jest z drewna i betonu, choć zdarzają się konstrukcje aluminiowe lub wykonane wyłącznie z drewna. Pergola wzbogacona pnącą roślinnością lub kwiatami w doniczkach będzie stanowić idealne miejsce na relaks, spotkania z przyjaciółmi, czy bezpieczne miejsce zabaw dla najmłodszych. Odpowiednio zaaranżowana i obudowana pergola przekształci się w ogród zimowy, który pozostaje w czołówce najmodniejszych trendów nowoczesnego budownictwa.
Nowoczesne budownictwo nie oznacza rezygnacji z tradycyjnych rozwiązań architektonicznych. Sprawdzone technologie, precyzja dokumentów projektowych i bezpieczeństwo wciąż pozostają priorytetem jeśli chodzi o projekty domów jednorodzinnych. Nowoczesność w tym przypadku oznacza wzbogacenie tradycji cennymi materiałami, przyłożenie większej wagi do oryginalnego stylu inwestycji i postawienie na ekologię. Takie połączenie gwarantuje inwestorowi dom ekonomiczny, energooszczędny i atrakcyjny pod względem wizualnym.