Najlepsza opcja dla Twojego samochodu - projekty domów z garażem

Wybierając projekt domu, który będziemy realizować musimy przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania. Równie ważny jest wybór ilości sypialni, czy łazienek, jak to, czy nasz dom będzie miał garaż, czy nie. Jeśli jesteśmy zmotoryzowani, schronienie dla naszych samochodów to kwestia kluczowa. Co mamy do wyboru? Przejrzyjmy możliwości garażowania auta w domu jednorodzinnym.

Projekt domu z garażem - Dom przy Bukowej 34Projekt domu z garażem - Dom przy Bukowej 34

Miejsce garażowe w bryle budynku, czyli wszystko pod jednym dachem

Jeśli już zdecydowaliśmy się na garaż, najlepiej wybrać taki projekt domu, który posiada miejsce garażowe w bryle budynku. To najbardziej ekonomiczna i najprostsza w budowie możliwość realizacji garażu. Odpadają nam dodatkowe pozwolenia, konieczność realizacji wykopów, fundamentów i budowy osobnego budynku. Projekty domów z garażami posiadają doskonałą komunikację miedzy częścią mieszkalną, a miejscami parkingowymi. Nie musimy do miejsca garażowego iść przez podwórko, lecz dostajemy się do niego szybko i sprawnie. Najkorzystniej wybrać takie projekty domów, które posiadają bezpośrednie połączenie z garażem, np. przez korytarz, czy kotłownię, lub pomieszczenie gospodarcze. Tańsza opcja to komunikacja poprzez drzwi wejściowe i bramę garażową.

Garaże w domu jednorodzinnym spełniają wiele różnychh funkcji, nie tylko te, do których zostały zaprojektowane. Garaż to pojemne miejsce, w którym zmieścimy nie tylko samochód, lecz również ogrodowe meble, mini warsztat, rowery, sanki, czy inne sprzęty potrzebne w gospodarstwie domowym. Jeśli wybierzemy projekt domu z poddaszem użytkowym, przestrzeń nad garażem można wykorzystać na bardzo pojemny strych. Decydując się na dom z garażem w bryle budynku musimy pamiętać o odpowiedniej wentylacji i izolacji termicznej pomieszczenia. Choć z reguły garaże są nieogrzewane, warto zaplanować 1 grzejnik w pomieszczeniu. W ten sposób garaż nie wychłodzi nadto reszty domu, a nasze auta będą miały zapewnione najlepsze warunki.

Projekt domu z garażem – Dom przy Cyprysowej 100Projekt domu z garażem – Dom przy Cyprysowej 100

Garaż wolnostojący - autonomiczny, wielofunkcyjny budynek

Jeśli nie wybraliśmy projektu domu z garażem w bryle budynku, możemy wybudować osobne stanowisko dla naszej floty – garaż wolnostojący. To dobra opcja zwłaszcza, gdy mamy dużą działkę i nie musimy się ograniczać z terenem. Taki budynek można również wybudować w dalszej perspektywie czasowej niż sam dom. To nieco droższa opcja, ale również często wybierana. W zależności od warunków zabudowy, taki garaż może być lokalizowany od frontu domu (nieraz w granicy działki) lub na tyłach naszej posiadłości. Ten osobny „domek dla aut” jest bytem w pełni autonomicznym i często łączy w sobie wiele funkcji. Często jest połączony z pomieszczeniem gospodarczym, czy warsztatem. Gdy budujemy dom na działkach przeznaczonych pod zabudowę zagrodową, jest on wręcz wymagany odpowiednimi zapisami.

Musimy pamiętać, że w przypadku garażu wolnostojącego wymagane jest zgłoszenie budowy, lub gdy budynek jest większych rozmiarów, uzyskanie regularnego pozwolenia na budowę. Cena realizacji osobnego budynku z miejscami do parkowania jest wyższa, niż opisana na początku opcja all in one (wszystko pod jednym dachem), jednak miłośnicy czterech kółek potrafią docenić zalety takiego rozwiązania. Mamy tu zazwyczaj więcej miejsca na samochody, a poza stanowiskami parkingowymi dostępne są pomieszczenia gospodarcze, strych, a nawet w niektórych przypadkach części relaksacyjno-sportowe (siłownia, pokój, fitness, sauna). Niektóre garaże wolnostojące posiadają również pomieszczania mieszkalne na poddaszu. Takie budynki sprawdzą się doskonale jako lokum dla gości, czy tymczasowe mieszkanie dla chcącej powoli się uniezależniać młodzieży.

Garaż wolnostojący - projekt UPB G-041Garaż wolnostojący - projekt UPB G-041

Wybierając projekty domów z garażami musimy przeanalizować dostępne na rynku warianty, które najlepiej będą odpowiadały nie tylko naszym preferencjom, ale także warunkom naszej działki. Najtańsze rozwiązanie to dom z garażem w bryle budynku, natomiast najbardziej skierowane na potrzeby auta są osobne garaże wolnostojące. Gdy mamy działkę nachyloną, warto przemyśleć miejsce parkingowe w piwnicy. Możliwości mamy kilka, decyzja zależy wyłącznie od nas i zasobności naszych portfeli. Wybierając ofertę gotowych projektów domów dostępnych na GALERIADOMOW.PL otrzymujecie całkowicie za darmo trzy projekty garaży wolnostojących. To dodatkowy bonus, który pozwoli spokojnie zaplanować miejsce parkingowe dla naszych samochodów.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Tańsze i szybsze w budowie - projekty domów z dachem dwuspadowymWięcej słońca wewnątrz domu - projekty domów z południową ekspozycją pokoju dziennego.