Na czym możemy zaoszczędzić rozsądnie planując inwestycję?

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, wie o tym każdy, kto mierzy się z tym wyzwaniem. Aby nasza inwestycja była prowadzona w sposób zbilansowany i oszczędny warto wiedzieć, gdzie sensownie ciąć koszty. Analizie warto poddać kilka aspektów budowy.

Gotowe projekty domów – tanie rozwiązanie na sam początek.

Pierwsze oszczędności możemy poczynić już w kwestii wyboru projektu domu. Decydując się na gotowe projekty domów oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również czas. Projekty gotowe można kupić średnio od 2-3,5 tys. zł. To znacznie taniej niż przygotowanie indywidualnego projektu domu w pracowni projektowej. Jeśli chodzi o czas, to projekty domów typowych otrzymamy w kilka dni od chwili zamówienia. Prosty i szybki dostęp do niezliczonej ilości projektów powala sprawnie rozpocząć całą inwestycję.

Bez garażu i piwnicy – radykalnie tniemy koszty.

Gdy już zdecydujemy się na gotowe projekty domów warto przemyśleć dokładnie wybór tego jedynego domu. Na koszty budowy domu ogromny wpływ mają wszelkie pomieszczenia dodatkowe. Jeśli chcemy budować tanio i szybko powinniśmy zrezygnować z piwnicy i garażu. Budowa dodatkowej, podziemnej kondygnacji to ok 30% całego budżetu na realizacje do stanu surowego otwartego. Piwnica to kosztowny dodatek, który możemy sobie odpuścić, gdy zależy nam na ekonomii budowy. Podobnie jest z garażem. Musimy pamiętać, że nie chodzi tu tylko o wybudowanie pomieszczenia garażowego, ale również o zaopatrzenie go w niezbędne media, ocieplenie i zamknięcie odpowiednią bramą. Garaż, poza tym, że samo wymurowanie go kosztuje, jest również generatorem sporych strat ciepła, co wpływa całościowo na parametry energooszczędne budynku. Jeśli chcemy zadbać o miejsce dla naszego auta, warto pomyśleć o tańszej i szybszej w budowie wiacie garażowej.

Projekt domu bez garażu i piwnicy - Dom przy Imbirowej 7Projekt domu taniego w budowie bez garażu i piwnicy - Dom przy Imbirowej 7

Prosty dach – tania i szybka budowa.

Jednym z najdroższych elementów całego domu jest dach. Pochłania on większość środków niezbędnych do zamknięcia budynku. Im bardziej skomplikowany, tym trudniej go wykonać, a przez to drożej wychodzi całkowita realizacja budynku. Aby ograniczyć koszty budowy warto wybierać projekty domów z prostym dachem. Najszybsze i najtańsze w budowie są dachy symetryczne dwuspadowe. Bez dodatkowych elementów typu lukarna, czy inne obiekty rozbijające prostą konstrukcję dachu. Jeśli wybieramy projekty domów parterowych, w których nie przewidujemy poddasza użytkowego warto przemyśleć wiązarową konstrukcje dachu. Taki dach jest szybki do zamontowania, gdyż więźba dostarczana jest na budowę w gotowych elementach i skręcana na miejscu.

Projekt domu z prostym dachem - Dom przy Bukowej 40Projekt domu z prostym dachem - Dom przy Bukowej 40

Technologia ma znaczenie - budowa domu metodą tradycyjną.

O tym, że technologia budowy ma znaczenie możemy się przekonać szukając ekipy budowlanej. O wiele łatwiej znaleźć fachowców do wybudowania domu metodą tradycyjną, murowaną, niż firmę, by wybudować dom w systemie szkieletowym. Co prawda oba rozwiązania mają swoich zwolenników, ale w przypadku budowy domu murowanego na rynku jest więcej specjalistów, znających tą tradycyjną technologię. Współczesne możliwości pozwalają budować, poza wspomnianymi systemami, również z innych materiałów. Glina, keramzyt, czy drewniane bale to obecne na rynku technologie budowy. Nie jest powiedziane, że w danym rejonie właśnie któraś z nich nie jest najtańsza i najbardziej dostępna.

Najtańsza forma realizacji – budowa systemem gospodarczym.

Technologia budowy pociąga za sobą odpowiedni system realizacji. Są takie technologie, których nie jesteśmy w stanie wykonać sami i musi je zrealizować wyspecjalizowana ekipa. Decydując się na technologię murowaną wiele rzeczy możemy wykonać sami, lub z pomocą rodziny, czy znajomych znających się na budowlance. Budowa domu systemem gospodarczym – bo o nim właśnie mowa – to ciągle popularna i najbardziej oszczędna metoda budowy. Gdy zastosujemy ją w połączeniu z realizacja dwuetapową (najpierw parter, potem poddasze) możemy sporo zaoszczędzić. Pamiętajmy jednak, by robić tylko to, na czym się znamy, lub co potrafią wykonać wspierający nas fachowcy. Budowa systemem gospodarczym nigdy nie może odbywać się w całkowicie dowolny i niekontrolowany sposób. Nad całością budowy zawsze musi czuwać kierownik budowy. Na nim, jak i na architekcie przystosowującym projekt, nie warto oszczędzać. Od tych dwóch osób zależy sprawna i szybka realizacja inwestycji oraz nasze bezpieczeństwo, a na bezpieczeństwie nigdy nie można oszczędzać.

Budując dom musimy myśleć perspektywicznie. Również w takim kontekście trzeba planować oszczędności. Na niektórych elementach można ciąć koszty, na innych nie warto. Dom ma nam służyć nie przez 5, czy 10 lat, ale o wiele dłużej, dlatego wszelkie oszczędności muszą być prowadzone w sposób przemyślany i racjonalny. Kluczem do ekonomicznej inwestycji jest dobry projekt domu. Jeśli taki wybierzemy, oszczędności pojawią się same. Zobacz naszą ofertę: projekty domów tanich w budowie

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Przygotowanie do realizacji inwestycji - co możesz zrobić przed rozpoczęciem budowy?Spokojna przystań na jesień życia. Wybieramy projekt domu dla seniora.