Małe domy parterowe – ekonomiczne, eleganckie, ekspresowe.

Jakie czynniki mają kluczowy wpływ na decyzję inwestora w procesie wyboru projektu domu? Czym kierujemy się przeglądając projekty domów i szukając tego jedynego, spełniającego nasze wymagania? Co sprawia, iż parterowe domy cieszą się dużą sympatią inwestorów? Co znaczy, że dom jest tani i szybki w budowie? Warto poznać odpowiedzi na te kluczowe pytania.

Istotną rolę w procesie wyboru spełniają trzy kryteria – dom powinien być tani w budowie i użytkowaniu (ekonomiczny), łatwy i szybki w budowie (ekspresowy) i - co nie mniej ważne – musi się nam podobać (elegancki)

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne szczególną popularnością wśród inwestorów cieszą się małe i średnie domy parterowe.Projekt małego domu parterowego

Projekt domu przy Przyjemnej

„Parterre”, czyli związany z ziemią. 

Dom parterowy gwarantuje bliski kontakt z naturą, a wraz z ogrodem, który jest swojego rodzaju przedłużeniem domu, tworzy jednolitą całość i doskonale wpisuje się w krajobraz, dając poczucie naturalności i bezpieczeństwa.

Wyraźnym plusem, jeśli chodzi o komfort użytkowania parterowego domu, jest brak schodów. Dla kogoś, kto żyje intensywnie i lubi mieć wszystko w zasięgu ręki, parter - jako jedyna przestrzeń do zamieszkania - jest idealnym rozwiązaniem.

Taki dom to doskonała alternatywa dla zmęczonych codziennym pokonywaniem drogi po schodach na poddasze. Taki model bryły znacznie ułatwia poruszanie, zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym, czy małym dzieciom. Brak schodów to nie tylko oszczędność miejsca i prostsza aranżacja pomieszczeń w domu, ale też rozwiązanie, które jednoczy przestrzeń mieszkalną i sprzyja pozytywnej atmosferze wśród domowników.

Słowo „parter” pochodzi od francuskiego określenia „parterre”, co można tłumaczyć, jako „na ziemi”, „związany z ziemią”. Domy tego typu są pełne harmonii i dają poczucie panowania nad otoczeniem. Wspólna przestrzeń integruje i wzmacnia rodzinne relacje. Dobrze przemyślany układ funkcjonalny daje możliwość, zarówno bycia razem, jak i poczucie niezbędnej prywatności.projekt taniego w budowie domu parterowego

Projekt domu przy Niezapominajek 2

Tanio i szybko – klucz do sukcesu.

Tanie domy to z reguły te, które ograniczają utrudnienia konstrukcyjne, minimalizując koszty. Brak piętra w postaci poddasza, przy odpowiednim rozplanowaniu wnętrza pozwoli zmniejszyć koszty realizacji projektu. Małe i średnie domy parterowe wymagają pieczołowitości i precyzji na etapie projektowania. Warto wybierać takie projekty domów, które podporządkowują układ funkcjonalny zasadzie ekonomii. Co może wpłynąć na oszczędność inwestycji w tym przypadku? Ograniczenie drogich w wykonaniu elementów konstrukcyjnych, takich jak np. ściany nośne, minimalizacja ilości kominów, optymalizacja wielkości i ilości otworów okiennych i drzwi. Należy pamiętać, iż na końcową cenę inwestycji wpływa również wybór dachu. Proste, dwuspadowe dachy, są tańsze i łatwiejsze w wykonaniu, od dachów wielospadowych, o wyższym stopniu skomplikowania.projekt domu prostego w budowie

Projekt domu przy Bukowej 10

Ukryty potencjał poddasza.

Małe domy parterowe mają jeszcze jedną zaletę, którą warto w pewnych sytuacjach wykorzystać. Każdy ma większe lub mniejsze poddasze, które przy odpowiedniej adaptacji można przerobić na przestrzeń mieszkalną, biurową, czy w dowolny sposób zagospodarować. Tracimy w ten sposób typowy charakter parterówki, lecz w zamian wykorzystujemy potencjał ukryty pod dachem. Zabieg taki bywa zasadny w wypadku powiększającej się rodziny, rozpoczęcia działalności gospodarczej, możliwej do prowadzenia w domu, lub innej sytuacji, która będzie wymagać dodatkowej przestrzeni.

Zobacz naszą ofertę małych domów parterowych.

 

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Jak przygotować się do budowy domu?Przytulny azyl pod dachem! Za co kochamy domy z poddaszem użytkowym?