Jak wybrać projekt domu, by dom był wygodny dla całej rodziny?

Jeśli decydujemy się na budowę domu, musimy wybrać odpowiedni projekt. Jak dokonać właściwego wyboru, by dom był komfortowy i wygodny dla wszystkich jego mieszkańców? Na pełną funkcjonalność i wygodę domu wpływ ma kilka istotnych czynników.

Wygodny dom dla całej rodziny - optymalna lokalizacja na działce.

Istotny wpływ na to, czy dom będzie wygodny i przyjemny w zamieszkaniu ma już sam sposób jego ulokowania na działce. Musimy zdecydować na tym etapie, czy budynek będzie cofnięty i ogród oraz taras będą znajdować się od frontu, czy bliżej wjazdu i drogi znajdzie się dom, a zielona strefa ogrodu pozostanie na tyłach budynku.

Na działce powinny zostać wyznaczone miejsca związane z wypoczynkiem i relaksem, kącik zabaw dla dzieci, wolna strefa zielonego ogrodu i część użytkowa przeznaczona np. na zielnik, czy przydomowy warzywnik.

Należy pamiętać o optymalnym ustawieniu względem stron świata, tak by słońce naturalnie towarzyszyło codziennym aktywnościom mieszkańców domu. Przyjmuje się że najkorzystniejsza jest lokalizacja strefy dziennej od południa, lub zachodu, a sypialni w północnej lub wschodniej części budynku.

Niebagatelny wpływ na komfort mieszkania ma również sama lokalizacja działki budowlanej. Odległość od pracy, dostęp do punktów usługowych oraz szkoły + przyjazne i bezpieczne sąsiedztwo to ważny element całej układanki. Nawet najbardziej komfortowy dom może się stać zamkniętą twierdzą, gdy w sąsiedztwie pojawiają się nadmierne hałasy lub zapachy nie do zniesienia.

Projekt domu wygodnego dla całej rodziny - Dom przy Bukowej 27Projekt domu wygodnego dla całej rodziny - Dom przy Bukowej 27

Wygodny rodzinny dom - nie za duży, nie za mały.

Przeglądając gotowe projekty domów w poszukiwaniu tego idealnego powinniśmy wziąć pod uwagę ilość domowników, nie tylko w chwili wyboru, ale również w planowanej przyszłości. Inne potrzeby ma rodzina z nastoletnimi dziećmi, a inne taka która dopiero zaczyna lub planuje się powiększyć. Właściwym rozwiązaniem jest wybór takiego projektu, który zagwarantuje każdemu domownikowi własny pokój + jeden pokój gościnny, lub przeznaczony na biuro, czy gabinet. Koniecznie należy przemyśleć ilość łazienek w domu. Każda dodatkowa toaleta rozładowuje poranne napięcie związane z wybieraniem się do pracy lub szkoły.

Projekt domu wygodnego dla całej rodziny - Dom przy Cyprysowej 60Projekt domu wygodnego dla całej rodziny - Dom przy Bukowej 27

Przyjazne rozwiązania w funkcjonalnym wnętrzu - wyższy komfort dla rodziny.

Poza odpowiednią ilością pokoi dla każdego z domowników niezwykle istotną funkcję, mającą wpływ na komfort zamieszkania, pełnią pomieszczenia dodatkowe. Wspomnieliśmy już o dwóch łazienkach, które skutecznie rozładowują poranne kolejki przy wyjściu dzieci do szkoły. Ważne dla wygody mieszkańców domu są również przestrzenie, o których nie myśli się w pierwszej chwili wybierając projekt domu. Do takich pomieszczeń należy z pewnością pralnia z suszarnią. Najczęściej lokalizowana na parterze, z dostępem do drzwi wyjściowych. Zdarzają się też rozwiązania umieszczające pralnie na poddaszu, w pobliżu strefy nocnej. Wtedy dobrze jeśli w pobliżu jest dostęp do balkonu, lub w pralni została zainstalowana suszarka bębnowa. Istotna, głównie dla porządku i ładu w kuchni, jest również spiżarnia. Takie miejsce powinno być oddalone od ogrzewania i dobrze wentylowane.

Dla wielu domowników podstawowy pokój, bez którego nie wyobrażają sobie komfortowego domu, to garderoba. Idealnie gdyby stanowiła część apartamentu małżeńskiego master bedroom. Taka sypialnia, posiadająca prywatną łazienkę i garderobę, to coraz bardziej popularny składnik nowoczesnych domów. Projekty domów z poddaszem często lokują takie pokoje nad garażem, na półpiętrze. Sypialnia ma wtedy pożądaną prywatność i autonomię, nie tracąc jednocześnie kontaktu z pokojami dzieci znajdującymi się na poddaszu. Projekty domów parterowych posiadają master bedroom najczęściej w dwóch wariantach, albo ulokowaną blisko salonu, pierwszy pokój w strefie nocnej, albo w autonomicznej części budynku (w przypadku większych domów). Jeśli nie planujemy urządzać master bedroom warto jedno z mniejszych pomieszczeń przeznaczyć na osobną garderobę.

Rzut poddasza domu z sypialnią master bedroom - Dom przy Cyprysowej 15 DN2Projekt domu wygodnego dla całej rodziny - Dom przy Bukowej 27

W każdym gospodarstwie domowym, nawet najmniejszym, przyda się bez wątpienia pomieszczenie gospodarcze. Kosiarka, ogrodowy sprzęt i meble, odkurzacz, mop i wiaderko – te i wiele innych przedmiotów znajdą swoje miejsce w takim pomieszczeniu i nie będą w nieładzie plątać się po całym domu.

Jeśli budżet naszej inwestycji pozwala na wybudowanie domu z garażem, to warto postarać się o to wielofunkcyjne, pojemne miejsce. Garaż to nie tylko miejsce postojowe dla naszego auta. Może posłużyć w razie potrzeby za warsztat majsterkowicza, domowe biuro dla działalności gospodarczej, czy salka prób dla zespołu muzycznego, a to tylko kilka możliwych zastosowań tego multifunkcyjnego pomieszczenia.

Ekonomia realizacji i użytkowania

Projekty domów tanich w budowie również mogą być w pełni funkcjonalne i komfortowe. Prosty dach dwuspadowy, zwarta bryła, optymalna konstrukcja z minimalną ilością ścian nośnych, czy ograniczenie lub rezygnacja z balkonów to tylko kilka pomysłów, jak zaoszczędzić budując dom. Warto również przemyśleć na przyszłość kwestie oszczędności związanych z ogrzewaniem. Instalacja solarna, czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to rozwiązania, które w perspektywie czasu mogą generować konkretne oszczędności związane z ogrzewaniem i eksploatacja budynku.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Dom dla rodziny 2+2. Wybieramy odpowiednie projekty domów.Nowoczesne projekty domów - jak wybrać projekt idący z duchem czasu.