Ile kosztuje adaptacja projektu?

Ile kosztuje adaptacja?

Ceny adaptacji gotowych projektów domów mogą się znacząco różnić w zależności od rejonu kraju. Nie ma jednej ustalonej ceny za adaptację, ponieważ nie ma dwóch takich samych działek. Konieczność dostosowania projektu do warunków gruntowych, stref klimatycznych, warunków zabudowy i zróżnicowanych czynników lokalnych praktycznie uniemożliwia ustalenie jednej, stałej ceny. Jest ona każdorazowo ustalana indywidualnie. Analiza rynku i ofert dostępnych w sieci wykazuje, iż ceny adaptacji zaczynają się od 1500 zł przy podstawowym zakresie prac. Musimy mieć jednak świadomość, iż każda zmiana, której wymagają projekty domów, będzie pociągała za sobą koszty.
Najczęstsze zmiany dotyczą kąta nachylenia dachu, powiększenia lub pomniejszenia budynku, lub zmiany charakteru ogrzewania. Takie poprawki trzeba indywidualnie konsultować z lokalnymi architektami, którzy będą wykonywać adaptację. Sprawą zrozumiałą jest, iż w mniejszych gminach, czy powiatach usługa adaptacji projektu będzie tańsza. Podobnie jest z wyborem bardziej lub mniej renomowanej pracowni.
Warto przygotować zapytanie ofertowe i przesłać je do kilku projektantów adaptujących. Prośba o wycenę adaptacji powinna zawierać istotne informacje, np. proponowany zakres zmian, rysunki szczegółowe do projektu oraz przybliżoną lokalizację inwestycji.

Usługa adaptacji

W swojej podstawowej wersji - obejmuje dopasowanie wybranego projektu do planu zagospodarowania działki, wrysowanie go w mapę do celów projektowych, a także ocenę i dostosowanie obciążeń konstrukcyjnych i gruntowych do miejscowej strefy klimatycznej, wiatrowej i śniegowej. W toku adaptacji przeprowadza się również procedury uzyskania niezbędnych pozwoleń, koniecznych do rozpoczęcia budowy domu.

Wybór architekta

Wybór dobrego architekta jest istotny, gdyż kompetentna i sprawna osoba na tym stanowisku to gwarancja szybkiej i fachowej realizacji procesu uzyskiwania pozwolenia na budowę. Doświadczony architekt może doradzić nam rozwiązania, o których nie myśleliśmy, a które wynikają ze znajomości tematu budowy domów.
Wszystkie zmiany muszą być zaznaczone czerwonym kolorem w projekcie i powinny być zgodne ze zgodą wydaną przez autora gotowego projektu domu. Jeśli zmiany wykraczają poza standardową zgodę można zwrócić się do autorów gotowego projektu do dodatkową zgodę zawierającą planowane przez nas zmiany. W dobrych pracowniach oferujących gotowe projekty domów taka zgoda wydawana jest bezpłatnie.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Słownik pojęć budowlanych - Vademecum InwestoraAdaptacja projektu - wszystko co musisz wiedzieć