Doskonałe na każdą działkę - projekty małych domów z poddaszem użytkowym.

Projekty domów z poddaszem użytkowym o małej powierzchni to jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań dla inwestorów chcących szybko i niskim kosztem zamieszkać w nowym domu. W odróżnieniu od parterowych budynków, które zwykle wymagają szerszej działki, projekty małych domów z poddaszem można dopasować do większości parcel, również tych o wąskich rozmiarach.

Projekt małego domu z poddaszem użytkowym - Dom przy Wiosennej 21Projekt małego domu z poddaszem użytkowym - Dom przy Wiosennej 21

Projekt małego domu z poddaszem użytkowym - mniejsze koszty budowy

Wybierając projekty małych domów z poddaszem użytkowym świadomie wybieramy ekonomiczny tryb realizacji inwestycji. Domy do 100 m² powierzchni użytkowej, o nieskomplikowanej bryle i geometrii dachu to w większości projekty domów tanich w budowie. Oszczędności można poczynić na każdym etapie wykonania takiego domu. Począwszy od zakupu działki, która w tym wypadku może być mniejsza, a kończąc na urządzaniu wnętrza niewielkiego domu.

Stawiając na projekty małych domów z poddaszem użytkowym otwieramy sobie również możliwość realizacji inwestycji systemem dwuetapowym. Najszybciej jak tylko się da wprowadzamy się na wykończony parter, a poddasze urządzamy w miarę możliwości finansowych i czasowych. Aby móc w taki sposób prowadzić budowę niezbędny jest odpowiedni projekt domu, koniecznie taki, który będzie miał dodatkowy pokój na parterze. Mamy wtedy do dyspozycji otwartą przestrzeń dzienną z kuchnią i salonem, łazienkę oraz sypialnię, czyli standard najczęściej spotykanego mieszkania w bloku, a przecież ciągle czeka na nas całe poddasze, które w spokoju wykończymy w odpowiednim czasie.

Rzut parteru małego domu z poddaszem użytkowym - Dom przy Ibirowej 7Rzut parteru małego domu z poddaszem użytkowym - Dom przy Ibirowej 7

Małe domy z poddaszem - projekty domów na każdą działkę.

Aby wybudować niewielki dom parterowy potrzebna jest mniejsza działka niż w przypadku gdy wybieramy projekt domu parterowego o takiej samej powierzchni użytkowej. Domy z poddaszem rosną wertykalnie, nie rozprzestrzeniają się po działce jak budynki typu bungalow. Często zapisy zawarte w warunkach zabudowy niemal narzucają wybór domu z poddaszem. Warto pamiętać o powierzchni biologicznie czynnej, która w przypadku niewielkich działek musi stanowić odpowiedni procent powierzchni całej parceli. Aby postawić dom i zachować właściwe proporcje między terenem zabudowanym, a zielonym trzeba wybrać projekt domu z poddaszem.

Jeśli posiadamy wąską parcelę również łatwiej znajdziemy odpowiedni projekt domu właśnie wśród budynków z piętrem. W naszej ofercie posiadamy projekty domów z serii przy Migdałowej, które mieszczą się na działkę o szerokości zaledwie 13.6m.

Projekt małego domu z poddaszem na wąską działkę - Dom przy Migdałowej 4Projekt domu z poddaszem na wąską działkę - Dom przy Migdałowej 4

Projekty domów oszczędnych w użytkowaniu

Kiedy planujemy inwestycję warto również pomyśleć o późniejszym użytkowaniu budynku, w którym będziemy mieszkać. Duże domy z wieloma pokojami i pomieszczeniami dodatkowymi są bardziej skomplikowane i kosztowne w utrzymaniu niż niewielki dom z optymalnym układem wnętrza. Dobrze przemyślany projekt domu łączy w sobie funkcjonalność, wygodę i elegancję, dając jednocześnie możliwość ekonomicznego użytkowania. Przyszłe oszczędności można planować już na etapie przystosowania projektu do warunków działki. Wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, czy montaż instalacji solarnej służącej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej to czynności, które pozwolą zaoszczędzić sporo na ogrzewaniu budynku. Coraz bardziej popularne i efektywne są również inne alternatywne metody uzyskiwania energii – instalacja fotowoltaiczna, czy ogrzewanie na pompę ciepła to inwestycja, która początkowo może wydawać się droga, lecz w efekcie końcowym spłaca się w całości i zarabia na siebie. Oszczędności można przewidzieć już w momencie wybierania odpowiedniego projektu domu. Jeśli postawimy na projekt domu bez piwnicy, z wiatą garażową zamiast garażu i zrezygnujemy z balkonów, bilans energetyczny naszego budynku zdecydowanie wzrośnie.

Mały dom może dać wiele radości, szczególnie gdy jego budowa nie nadwyręży domowego budżetu i przebiegnie szybko i sprawnie. Sprawdź nasze projekty małych domów z poddaszem użytkowym

Poprzedni artykuł:
Projekty domów z wiatą garażową. Oszczędne rozwiązanie dla Twojego samochodu.