Domy tanie w budowie – jak szybko i łatwo wybudować dom?

Jak szybko i tanio wybudować własny dom? Sposobów jest zapewne wiele, ale podstawowe zasady taniego budowania warto jeszcze raz przypomnieć.

Podstawa - dobry projekt domu!

Aby tanio wybudować dom, trzeba wybrać dobry projekt. Możliwość poczynienia oszczędności pojawia się już na samym początku, w momencie wyboru projektu domu. Najlepsza opcją są sprawdzone i solidne gotowe projekty domów. Dostaniemy je szybko, są tanie i pewne, bo powszechnie realizowane przez setki inwestorów.
Gdy już zdecydujemy się na projekt gotowy, trzeba się zastanowić, jaki wybrać?
Szukajmy takiego, który można szybko i łatwo zbudować przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych.

Projekt domu przy Wiosennej 8 - projekt domu taniego w budowie

Projekty domów tanich w budowie – czyli jakie?

Domy tanie w budowie powinny mieć prostą konstrukcję, zwartą bryłę budynku i najlepiej, by miały dwuspadowy dach. Aby ograniczyć koszty, projekty tanich domów najczęściej nie posiadają podpiwniczeń. W zamian tego powinny mieć pomieszczenie gospodarcze, większą kotłownię, lub funkcjonalny strych.
Zabiegiem, który obniża koszty budowy jest również ulokowanie garażu w bryle budynku. Oszczędzamy tym samym nie tylko pieniądze, ale i powierzchnię działki.
Tanie domy generują oszczędności już w fazie budowy. Precyzyjnie skomponowane projekty minimalizują koszty na niewielkich, lecz istotnych szczegółach. Ograniczenie ilości trzonów kominowych, optymalizacja ilości i wielkości otworów okiennych, czy uproszczenie konstrukcji, pozwalają wydatnie zmniejszyć koszty.
Inną kategorią tanich domów są domy energooszczędne, czyli takie, które po wybudowaniu są tanie w użytkowaniu. Tutaj kluczową kwestią jest wybór ogrzewania domu oraz zapobieganie stratom ciepła.
Wybierając dom energooszczędny trzeba zwrócić uwagę m. in. na wielkość i kształt budynku, układ pomieszczeń, liczbę okien, jakość ocieplenia oraz wentylację. Nakłady finansowe poniesione w trakcie realizacji inwestycji są nieco większe,
ale zastosowane rozwiązania pozwolą w stosunkowo krótkim czasie zamortyzować koszty poprzez oszczędność energii użytej do ogrzewania domu.
Tanie w budowie mogą być zarówno domy parterowe, jak i z poddaszem użytkowym, pod warunkiem, że będą spełniały powyższe założenia projektowe.

Projekt domu przy Imbirowej 3N - projekt tani w budowie

System gospodarczy, czy dobra ekipa budowlana?

Budowa domu systemem gospodarczym to najkrócej mówiąc szereg działań, podczas których sami stajemy się organizatorami i wykonawcami prac budowlanych. We własnym zakresie kupujemy materiały, negocjujemy ceny, dokonujemy kosztorysowania i planujemy etapy budowy. Sami, lub przy pomocy znajomych/rodziny wykonujemy część prac na budowie, zatrudniając jedynie fachowców do specjalistycznych działań (instalacje elektryczne, gazowe, wod-kan, czy CO). W taki sposób minimalizujemy głównie koszty robocizny.
W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie realizować samodzielnie prac na budowie, trzeba dokonać wyboru ekipy budowlanej, która wykona dla nas inwestycję. W tym przypadku nie możemy sugerować się jedynie ceną. O ile znamy siebie i wiemy, co jesteśmy w stanie zrobić sami, o tyle wybór najtańszej firmy budowlanej obarczony jest pewnym ryzykiem. Warto wtedy skorzystać z doświadczenia rodziny, lub znajomych, którzy mogą polecić odpowiedzialną brygadę. Pamiętajmy, że nasz dom ma być nie tylko tani i powstać szybko. Ma on być przede wszystkim bezpieczny i wybudowany w zgodzie z zasadami sztuki budowlanej. Dobry projekt taniego domu, to taki, który nie sprawia problemów konstrukcyjnych i jest możliwy do wybudowania dla każdej odpowiednio przygotowanej ekipy.

Projekt domu przy Bukowej 10 - projekt domu taniego w budowie

Materiały budowlane – jak kupić najtaniej?

Materiały budowy, w zależności od wyboru rodzaju realizacji budowy, będziemy kupować sami (system gospodarczy), lub poprzez wykonawcę (system zlecony).
Jeśli zdecydujemy się powierzyć naszą budowę wykonawcy (zakładamy, że wybraliśmy solidnego i uczciwego) może on dla nas wynegocjować dobre ceny w znajomych hurtowniach i składach budowlanych. Firmy zajmujące się budową zazwyczaj mają rabaty w hurtowniach i jest szansa, że przy odrobinie dobrej woli, podzielą się z nami swoimi upustami.
Gdy realizujemy inwestycje metodą gospodarczą musimy sami przeanalizować rynek i kupić tam, gdzie wychodzi najkorzystniej. Warto śledzić aktualne oferty, przeceny i łapać okazję, bo różnice w cenie bywają znaczne. Pamiętajmy, iż budowa domu to nie zakup pralki, na której możemy zaoszczędzić 200-500 zł, w zależności od promocji. Materiały budowy kupione korzystnie, pozwolą oszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a to już kwota, którą z pewnością odczuje nasz domowy budżet.

Projekt domu przy Przyjemnej 2 bis - projekt domu taniego w budowie

Pamiętajmy, że kupując materiały budowlane zawsze powinniśmy:

- negocjować ceny

- porównywać oferty konkurencyjnych sklepów/hurtowni

- analizować ceny w marketach budowlanych, często poszczególne produkty bywają solidnie przecenione

- szukać ofert z bezpłatnym transportem

- wybierać hurtownie, które proponują rozliczenie niewykorzystanego materiału.

Jedna podstawowa zasada powinna nam przyświecać w naszych wyborach – kupujmy najtaniej, ale produkty solidnej jakości. Kupowanie najtańszych materiałów o słabej jakości nigdy nie wyjdzie na dobre naszej inwestycji.

Walcząc o ekonomię budowy nie możemy zapominać o jakości i trwałości efektów końcowych. Dom budujemy na lata, więc uważajmy, żeby w pogoni za oszczędnościami nie zapomnieć o bezpieczeństwie. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie, jak i za przyszłych mieszkańców, dlatego optymalizacja kosztów budowy musi iść w parze z dbałością o jakość realizacji.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Adaptacja projektu - wszystko co musisz wiedziećZmiany w projekcie gotowym