Domy tanie w budowie – jak szybko i łatwo wybudować dom?
Jak szybko i tanio wybudować własny dom? Sposobów jest zapewne wiele, ale podstawowe zasady taniego budowania warto jeszcze raz przypomnieć.
Podstawa - dobry projekt domu!
Aby tanio wybudować dom, trzeba wybrać dobry projekt. Możliwość poczynienia oszczędności pojawia się już na samym początku, w momencie wyboru projektu domu. Najlepsza opcją są sprawdzone i solidne gotowe projekty domów. Dostaniemy je szybko, są tanie i pewne, bo powszechnie realizowane przez setki inwestorów.
Gdy już zdecydujemy się na projekt gotowy, trzeba się zastanowić, jaki wybrać?
Szukajmy takiego, który można szybko i łatwo zbudować przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych.
Projekty domów tanich w budowie – czyli jakie?
Domy tanie w budowie powinny mieć prostą konstrukcję, zwartą bryłę budynku i najlepiej, by miały dwuspadowy dach. Aby ograniczyć koszty, projekty tanich domów najczęściej nie posiadają podpiwniczeń. W zamian tego powinny mieć pomieszczenie gospodarcze, większą kotłownię, lub funkcjonalny strych.
Zabiegiem, który obniża koszty budowy jest również ulokowanie garażu w bryle budynku. Oszczędzamy tym samym nie tylko pieniądze, ale i powierzchnię działki.
Tanie domy generują oszczędności już w fazie budowy. Precyzyjnie skomponowane projekty minimalizują koszty na niewielkich, lecz istotnych szczegółach. Ograniczenie ilości trzonów kominowych, optymalizacja ilości i wielkości otworów okiennych, czy uproszczenie konstrukcji, pozwalają wydatnie zmniejszyć koszty.
Inną kategorią tanich domów są domy energooszczędne, czyli takie, które po wybudowaniu są tanie w użytkowaniu. Tutaj kluczową kwestią jest wybór ogrzewania domu oraz zapobieganie stratom ciepła.
Wybierając dom energooszczędny trzeba zwrócić uwagę m. in. na wielkość i kształt budynku, układ pomieszczeń, liczbę okien, jakość ocieplenia oraz wentylację. Nakłady finansowe poniesione w trakcie realizacji inwestycji są nieco większe,
ale zastosowane rozwiązania pozwolą w stosunkowo krótkim czasie zamortyzować koszty poprzez oszczędność energii użytej do ogrzewania domu.
Tanie w budowie mogą być zarówno domy parterowe, jak i z poddaszem użytkowym, pod warunkiem, że będą spełniały powyższe założenia projektowe.
System gospodarczy, czy dobra ekipa budowlana?
Budowa domu systemem gospodarczym to najkrócej mówiąc szereg działań, podczas których sami stajemy się organizatorami i wykonawcami prac budowlanych. We własnym zakresie kupujemy materiały, negocjujemy ceny, dokonujemy kosztorysowania i planujemy etapy budowy. Sami, lub przy pomocy znajomych/rodziny wykonujemy część prac na budowie, zatrudniając jedynie fachowców do specjalistycznych działań (instalacje elektryczne, gazowe, wod-kan, czy CO). W taki sposób minimalizujemy głównie koszty robocizny.
W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie realizować samodzielnie prac na budowie, trzeba dokonać wyboru ekipy budowlanej, która wykona dla nas inwestycję. W tym przypadku nie możemy sugerować się jedynie ceną. O ile znamy siebie i wiemy, co jesteśmy w stanie zrobić sami, o tyle wybór najtańszej firmy budowlanej obarczony jest pewnym ryzykiem. Warto wtedy skorzystać z doświadczenia rodziny, lub znajomych, którzy mogą polecić odpowiedzialną brygadę. Pamiętajmy, że nasz dom ma być nie tylko tani i powstać szybko. Ma on być przede wszystkim bezpieczny i wybudowany w zgodzie z zasadami sztuki budowlanej. Dobry projekt taniego domu, to taki, który nie sprawia problemów konstrukcyjnych i jest możliwy do wybudowania dla każdej odpowiednio przygotowanej ekipy.
Materiały budowlane – jak kupić najtaniej?
Materiały budowy, w zależności od wyboru rodzaju realizacji budowy, będziemy kupować sami (system gospodarczy), lub poprzez wykonawcę (system zlecony).
Jeśli zdecydujemy się powierzyć naszą budowę wykonawcy (zakładamy, że wybraliśmy solidnego i uczciwego) może on dla nas wynegocjować dobre ceny w znajomych hurtowniach i składach budowlanych. Firmy zajmujące się budową zazwyczaj mają rabaty w hurtowniach i jest szansa, że przy odrobinie dobrej woli, podzielą się z nami swoimi upustami.
Gdy realizujemy inwestycje metodą gospodarczą musimy sami przeanalizować rynek i kupić tam, gdzie wychodzi najkorzystniej. Warto śledzić aktualne oferty, przeceny i łapać okazję, bo różnice w cenie bywają znaczne. Pamiętajmy, iż budowa domu to nie zakup pralki, na której możemy zaoszczędzić 200-500 zł, w zależności od promocji. Materiały budowy kupione korzystnie, pozwolą oszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a to już kwota, którą z pewnością odczuje nasz domowy budżet.
Pamiętajmy, że kupując materiały budowlane zawsze powinniśmy:
- negocjować ceny
- porównywać oferty konkurencyjnych sklepów/hurtowni
- analizować ceny w marketach budowlanych, często poszczególne produkty bywają solidnie przecenione
- szukać ofert z bezpłatnym transportem
- wybierać hurtownie, które proponują rozliczenie niewykorzystanego materiału.
Jedna podstawowa zasada powinna nam przyświecać w naszych wyborach – kupujmy najtaniej, ale produkty solidnej jakości. Kupowanie najtańszych materiałów o słabej jakości nigdy nie wyjdzie na dobre naszej inwestycji.
Walcząc o ekonomię budowy nie możemy zapominać o jakości i trwałości efektów końcowych. Dom budujemy na lata, więc uważajmy, żeby w pogoni za oszczędnościami nie zapomnieć o bezpieczeństwie. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie, jak i za przyszłych mieszkańców, dlatego optymalizacja kosztów budowy musi iść w parze z dbałością o jakość realizacji.
Poprzedni artykuł: | Następny artykuł: |
Adaptacja projektu - wszystko co musisz wiedzieć | Zmiany w projekcie gotowym |