Dom dla rodziny 2+2. Wybieramy odpowiednie projekty domów.

Jednym z modelów rodziny, który mimo kryzysu demograficznego, nadal pozostaje bardzo powszechną wersją podstawowej komórki społecznej jest schemat 2+2. Rodzina z dwójką dzieci, decydująca się na budowę domu, musi gruntownie przemyśleć kwestię wyboru odpowiedniego projektu. Wszelkie decyzje muszą być podjęte rozważnie i z uwzględnieniem istotnych czynników, które w dłuższej perspektywie będą rzutować na komfort mieszkania dorosłych i dzieci. Jakie aspekty należy rozważyć przed zdecydowaniem się na konkretny projekt domu?

Projekt domu dla rodziny 2+2 - Dom przy Alabastrowej 57Projekt domu dla rodziny 2+2 - Dom przy Alabastrowej 57

Od czego zacząć inwestycję w dom dla rodziny 2+2? Oczywiście dobry projekt domu!

Przede wszystkim należy myśleć długodystansowo. Czy model 2+2 to ostateczna wersja rodziny na jaką się decydujemy? A może bierzemy pod uwagę możliwość jej powiększenia? W takim przypadku warto przemyśleć projekt domu z poddaszem, który przekształcony na pokój dziecięcy będzie w stanie pomieścić nowego członka rodziny lub być prywatną przestrzenią familijną, podczas gdy parter funkcjonować będzie jako wspólna przestrzeń dzienna lub salon do przyjmowania gości. Rodziny, w których znajdują się osoby mające problemy z mobilnością powinny wybrać raczej projekt domu parterowego, gdzie schody nie będą utrudniały efektywnego poruszania się po domu.

Jeśli nie planujemy powiększenia rodziny, ale chcemy dalej pozostać elastyczni, warto postawić się na projekt domu parterowego. Taki budynek nie zamyka nam możliwości powiększenia naszych czterech ścian, gdyż można je rozbudować podnosząc dach i adaptując funkcjonalne poddasze, które spełniać będzie rolę dodatkowej użytkowej przestrzeni.

Tani w budowie projekt domu dla rodziny 2+2 - Dom przy Bukowej 26Tani w budowie projekt domu dla rodziny 2+2 - Dom przy Bukowej 26

Spokój i bezpieczeństwo dla każdego - własny pokój to podstawa!

Dobry dom, to dom funkcjonalny, w którym każdy może cieszyć się swoją własną przestrzenią. Jest to szczególnie ważne w przypadku nastolatków i dorastających dzieci, które coraz bardziej potrzebują swojej własnej, prywatnej przestrzeni. Jednak nie tylko dorastające nastolatki docenią własny pokój, w którym schować się mogą przed światem. Każdy od czasu do czasu odczuwa potrzebę pobycia w samotności choćby po to, by się odstresować, przemyśleć parę spraw, czy w spokoju popracować. Bez odpowiedniej ilości pokoi osiągnięcie tych wszystkich celów może być naprawdę utrudnione. Dlatego w przypadku modelu rodziny 2+2 indywidualne pokoje dla dzieci, sypialnia, salon i dodatkowy pokój przeznaczony np. na gabinet lub pokój dla gości to znaczne udogodnienie.

Ilość łazienek w domu dla rodziny 2+2 ma znaczenie!

Liczba łazienek to kwestia, której nie rozważa się jako najistotniejszej przy planowaniu aranżacji domu. A szkoda, ponieważ to pomieszczenie stanowi o komforcie i oszczędności czasu bardziej, niż nam się wydaje. Rodzina z dwójką dzieci w wieku szkolnym lub tym bardziej – nastolatków to wieczne spory o to, kto pierwszy wchodzi do łazienki, ile czasu w niej przebywa i w jakim stanie ją zostawia. Poranny rozgardiasz, kiedy wszyscy spieszą się do szkoły i pracy nie sprzyja zachowaniu pogodnej atmosfery w domu. A wcale nie musi tak być. Już jedna dodatkowa łazienka rozładowuje poranne kolejki i sprawia, że każdy może przygotować się do wyjścia we własnym tempie. Idealnym rozwiązaniem jest łazienka w sypialni rodziców, czyli w tzw. master bedroom. Najczęściej połączona z garderobą i wychodząca bezpośrednio z sypialni daje poczucie intymności i komfortu. Taką łazienkę oferują zwłaszcza projekty domów z poddaszem, dlatego jeśli marzy nam się prawdziwy pokój kąpielowy, z pewnością powinniśmy rozważyć tę opcję.

Rzut poddasza projektu domu z dwoma łazienkami na poddaszu - Dom przy Cyprysowej 15 K5Rzut poddasza projektu domu dla rodziny 2+2 - Dom przy Cyprysowej 15 K5

Garaż – dodatkowa przestrzeń w domu dla rodziny 2+2 jest zawsze w cenie.

Natomiast zarówno projekty domów parterowych, jak i tych z poddaszem oferują opcję garażu, jako dodatkowego pomieszczenia użytkowego. Docelowo ma on oczywiście służyć przechowywaniu auta, jednak rodzice z dwójką dzieci wiedzą doskonale, że to tylko niewielki procent jego zagospodarowania. Sprzęt sportowy, stare zabawki i akcesoria, których szkoda jest się pozbywać, zimowe ubrania i wiele innych, które zawsze zajmują mnóstwo miejsca najczęściej kończą swój żywot właśnie w garażu. Pomieszczenie to więc jest przydatne nie tylko jako bezpieczne miejsce postojowe dla naszych czterech kółek, ale także jako doskonałe odciążenie domowych szaf i półek. Co więcej, kreatywne rodziny mogą zaadaptować garaż jako pokój dla gości lub miejsce towarzyskich spotkań. Natomiast nastolatki z talentem muzycznym będą chętnie przeprowadzały w garażu próby swojego zespołu. Nie zapominajmy, że właśnie tak narodziły się największe gwiazdy rocka!

Projekt domu dla rodziny 2+2 - Dom przy Cyprysowej 15 K5Projekt domu dla rodziny 2+2 - Dom przy Cyprysowej 15 K5

Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę, że odpowiednie miejsce zamieszkania ma niebagatelny wpływ na rozwój ich pociech. Niezależnie od ilości dzieci, troska o zapewnienie im przyjaznego i wygodnego miejsca do nauki i wypoczynku staje się niejednokrotnie nadrzędnym celem rodziców. Dom powinien być miejscem, w którym każdy z domowników czuje się komfortowo i bezpiecznie, a projekty domów uwzględniające aktualne i zakładane potrzeby rodziny są celem, do którego powinien dążyć każdy, kto ceni sobie spokojne i harmonijne życie. Na GALERIADOMOW.PL znajdziesz projekty domów z trzema i czterema dodatkowymi pokojami, idealne dla modelowej rodziny 2+2. Poznaj naszą ofertę - projekty domów dla rodziny 2+2.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Projekt zagospodarowania działki lub terenu - czym jest, co zawiera i do czego jest potrzebny? Jak wybrać projekt domu, by dom był wygodny dla całej rodziny?