Dodatkowy pokój na parterze: za, przeciw i inne dylematy

Kompletny parter jako odpowiedź na szybką potrzebę zmian. 

Wybierając projekt domu z poddaszem użytkowym, poza sprawami estetycznymi (nowoczesny, czy tradycyjny) i czysto technicznymi (garaż jedno, dwustanowiskowy, bez garażu, czy może z wiatą) warto się zastanowić nad kwestią dodatkowego pokoju na parterze. Dlaczego jest to istotne?Postaramy się zastanowić nad plusami i minusami takiego rozwiązania. 
Najczęstszy kierunek przeprowadzek do własnego domu odbywa się ze zbyt ciasnych i dających niewielkie poczucie swobody mieszkań. Blok, kamienica, czy nawet apartamentowiec nigdy nie zaoferuje swoim mieszkańcom tyle prywatności i spokoju, co nawet najmniejszy dom na zacisznej działce pod miastem, czy na wsi. Najszybciej przejść „na swoje” realizując inwestycję dwuetapowo, a więc wykańczając najpierw kompletny parter, a w miarę możliwości finansowych i czasu, poddasze. 

Dodatkowy pokój = dodatkowe możliwości. 

Wybierając dom z dodatkowym pokojem na parterze tak na prawdę, pod względem powierzchni, wybieramy mieszkanie, podobne do typowego, oferowanego w najczęstszych ofertach deweloperskich. Salon z aneksem kuchennym i sypialnia, a do tego łazienka to najbardziej powszechny standard mieszkań, zarówno w starszych blokach, jak i w nowym budownictwie. Budując dwuetapowo, już po wykończeniu parteru osiągamy to, co mieliśmy w mieszkaniu. Dom, nawet z samym parterem, to jednak o wiele więcej. Nie zapominajmy o tym, co najważniejsze, czyli o swobodzie, którą daje działka. Poza ewidentnymi zaletami ogrodu dochodzą nam jeszcze kotłownia, w której zawsze można wygospodarować dodatkowe miejsce, garaż, czy - często występujące w naszych projektach - pomieszczenie gospodarcze/pralnia. 
Decydując się na parter z dodatkowym pokojem zyskujemy zatem bardzo ważną możliwość szybszego wprowadzenia się do własnego domu. Poddasze może zostać wykończone w odpowiednim dla nas momencie. Należy jedynie, do uzyskania odbioru technicznego budynku, wykonać balustrady na balkonach, schodach i tarasach i można zgodnie z prawem zamieszkać w swoim domu. 

Otwarta przestrzeń kosztem pokoju? Kwestia indywidualnego wyboru. 

Takie rozwiązanie niesie ze sobą oczywiście konieczność ograniczenia powierzchni salonu, co dla niektórych może być nie do zaakceptowania. Wszystko zależy tak naprawdę od podziału budżetu i możliwości finansowych. Jeśli ktoś nastawia się na szybką przeprowadzkę do nowego domu i chce zamieszkać u siebie, choćby w nie wykończonym domu, wybiera zazwyczaj opcję z dodatkowym pokojem. Z drugiej strony Ci, których nie goni czas i mają zgromadzone odpowiednie fundusze na to, by spokojnie doprowadzić inwestycję do końca mogą wybrać dużą otwartą przestrzeń pobytu dziennego, kosztem podatkowej sypialni na parterze. Poddasze naszych projektów zazwyczaj oferuje 3 lub 4 duże pokoje sypialniane, co w zupełności wystarczy nawet dużej rodzinie. 

Najważniejsza jest... Możliwość wyboru!

Wybór konkretnego projektu domu, w przypadku domów z poddaszem użytkowym, to zawsze, w dużej mierze, wybór pomiędzy tymi dwoma wariantami. Jest to sprawa o tyle indywidualna, co w pewnym sensie determinowana przez sytuację, zarówno rodzinną, jak i finansową. 
Jeśli chodzi o cenę projektu, to nie ma różnicy między dwoma zaprezentowanymi wariantami. Nie różnią się też znacząco koszty budowy porównywanych domów. 
To, co najważniejsze dla nast, to dać naszym klientom możliwie najszersze możliwości wyboru. 
Domy parterowe z poddaszem użytkowym to ciągle najlepiej sprzedające się projekty, dlatego warto starać się o pełne spektrum wariantów wykończenia przestrzeni mieszkalnej.

 

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Idealny balans tradycji i nowoczesności - Domy przy Oliwkowej 5.Galeria Domów nr 27 – najnowsza odsłona naszego katalogu projektów domów jednorodzinnych.