Chcesz szybko zamieszkać w nowym domu? Wybieraj projekty domów z poddaszem użytkowym i dodatkowym pokojem na parterze.

Co jest podstawowym celem większości inwestorów decydujących się na budowę domu? Szybkie i sprawne zamieszkanie na swoim. Jak to uzyskać minimalnym nakładem kosztów? Najlepsze rozwiązanie dają gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym i dodatkowym pokojem na parterze.

Jaki projekt domu wybrać, jeżeli chcesz szybko zamieszkać?

Funkcjonalny projekt domu z poddaszem użytkowym powinien mieć na parterze dodatkowy pokój. Wybór takiego rozwiązania przestrzennego pozwoli szybciej niż standardowo zamieszkać w nowym domu. Kluczem do powodzenia naszego planu jest realizacja dwuetapowa, dlatego ważne by już na samym początku wybrać odpowiedni projekt domu. Przeglądając projekty domów z poddaszem użytkowym mamy najczęściej do czynienia z dwoma typami budynków.

Pierwsze stawiają na przestronny i otwarty salon połączony z kuchnią, który zajmuje większą część parteru. Nie ma w nich miejsca na dodatkowy pokój, a pozostałą część domu zajmuje łazienka, kotłowania i garaż. Takie rozwiązania oferują więcej przestrzeni w części dziennej, lecz pozbawiają nas możliwości wygodnego zamieszkania na parterze. Oczywiście możemy dwuetapowo wykończyć również taki budynek, ale bez dodatkowego pokoju, będziemy musieli z salonu stworzyć jednocześnie sypialnię, więc mieszkanie jednopokojowe, co może być uciążliwe.

Drugi typ rozwiązania funkcjonalnego to projekty domów z poddaszem użytkowym z dodatkowym pokojem na parterze. To taki plan powinien nas najbardziej interesować.

Rzut parteru projektu domu z poddaszem z dodatkowym pokojem na parterze - Dom przy Cyprysowej 12Rzut parteru projektu domu z poddaszem z dodatkowym pokojem na parterze - Dom przy Cyprysowej 12

Jak budować, by szybko zamieszkać u siebie?

Układ funkcjonalny z dodatkowym pokojem na parterze pozwala realizować inwestycję dwuetapowo. Najpierw wykańczamy parterową część – mamy tu salon z kuchnią, łazienkę i sypialnię – a potem w miarę możliwości finansowych poddasze. Dwuetapowy schemat budowy domu jest nadal popularny szczególnie wśród tych inwestorów, którzy chcą jak najszybciej zamieszkać w nowym domu. W przypadku takiej formy realizacji inwestycji możemy połączyć dwa typy oszczędnego gospodarowania środkami finansowymi. Gdy już mieszkamy na parterze górne piętro możemy wykańczać systemem gospodarczym. Mamy zapewniony nocleg na miejscu, nie musimy codziennie pokonywać trasy z mieszkania na budowę i z powrotem. Harmonogram prac zależy wtedy tylko od nas. Gdy zgromadzimy odpowiedni budżet możemy wykonać kolejne etapy budowy. W momencie gdy wybieramy projekty domów z myślą o realizacji dwuetapowej, warto zdecydować się na taki, który stosunkowo łatwo pozwoli zamknąć poddasze. Ze względów praktycznych odpadają nam projekty domów z otwartymi schodami w salonie. Najlepiej, by klatka schodowa była w ustronnej części parteru, tak jak ma to miejsce np. w projekcie Dom przy Cyprysowej 53 N, lub Dom przy Głogowej 5.

Gdy odizolujemy poddasze od mieszkalnej części zyskamy na wielu płaszczyznach. Po pierwsze porządek – teren prac jest zamknięty i pył nie przedostaje się do części mieszkalnej. Po drugie ciszę – prace wykończeniowe bywają głośne. Po trzecie unikamy strat ciepła, szczególnie gdy nie uda nam się ukończyć budowy do końca sezonu letnio-jesiennego.

Kiedy cały dom będzie już w pełni wykończony dodatkowy pokój może zyskać nowe zastosowanie. Może służyć jako pokój gościnny lub stać się domowym biurem, czyli darmowym miejscem do pracy. W niektórych sytuacjach może również pełnić rolę senioratki – autonomicznego pokoju dla seniora.

Projekt domu z poddaszem z dodatkowym pokojem na parterze - Dom przy Sielskiej 10Projekt domu z poddaszem z dodatkowym pokojem na parterze - Dom przy Sielskiej 10

Co zyskujemy wprowadzając się szybciej do domu?

Dlaczego warto wprowadzić się do w połowie wykończonego domu? Powodów jest wiele. Warto podkreślić, że parter w średniej wielkości domach z poddaszem zajmuje ok 50-60 m² powierzchni użytkowej. To mniej więcej tyle ile przeciętne mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym. Zmiana nawet tej samej powierzchni z bloku na dom jednorodzinny niesie ze sobą znaczne korzyści. Zwiększa się nam przestrzeń magazynowa, zyskujemy o wiele większą prywatność i spokój. Komfort daje również przydomowa strefa zielona. Kawałek działki, nawet niezagospodarowanej do końca, to o wiele więcej możliwości niż duży taras, czy balkon w bloku.

Sprawdź nasze propozycje takich projektów: projekty domów z poddaszem użytkowym z dodatkowym pokojem na parterze

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Nowoczesne projekty domów - jak wybrać projekt idący z duchem czasu.Projekty domów z wiatą garażową. Oszczędne rozwiązanie dla Twojego samochodu.