Kiedy warto podpiwniczyć dom i ile to kosztuje?

Projekty domów z piwnicą – kiedy warto podpiwniczyć dom i ile to kosztuje?

Projekt domu z piwnicą

Projekt domu z piwnicą - Dom przy Cyprysowej 15P

Ile kosztuje podpiwniczenie domu? Jaka jest różnica między budową domu z piwnicą i bez? To jedne z częściej zadawanych pytań inwestorów, stających przed wyborem projektu domu. Warto przyjrzeć się tematowi na samym początku naszej przygody z budową.

Nasze projekty domów są pomyślane tak, że w ramach adaptacji, w zależności od indywidualnych potrzeb inwestorów, do każdego domu można doprojektować podpiwniczenie.

Piwnica – dawniej i dziś.

Jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu ciężko byłoby sobie wyobrazić dom bez piwnicy. Spełniała ona wielorakie funkcje, począwszy od podstawowej, czyli magazynu na opał, po domową spiżarnię, pełną przetworów i smakowitości. Piwnica w domach typu „kostka”, to zarówno warsztat majsterkowicza, jak i garaż na „malucha”, czy Syrenę.

Dziś piwnica ma nieco inne zastosowanie, chociażby z racji tego, iż w dużym stopniu zmienił się charakter ogrzewania budynków. Nie mamy już też tyle czasu, by całymi dniami przygotowywać przetwory, które szczelnie wypełnią piwniczne półki. Jeśli decydujemy się na piwnicę, to często gości w niej siłownia, salka ćwiczeń fitness, sauna, biuro, a nawet lokal usługowy przeznaczony na działalność gospodarczą.
Jeśli dziś ktoś decyduje się na wybór domu z piwnicą, to musi mieć zdecydowany powód – nie jest to już zwyczaj, czy tradycja.

Domy z piwnicą – charakterystyka.

Projekty domów z piwnicą to takie, w których pomieszczenia gospodarcze zostały przeniesione pod poziom gruntu. To domy przygotowane głównie z myślą o właścicielach małych działek, którzy chcą zaoszczędzić przestrzeń wewnątrz domu i nie zabudowywać jej pomieszczeniami gospodarczymi, czy garażem. Domy z piwnicą to również doskonała alternatywa dla właścicieli działek z nieznacznym spadkiem terenu. Dom posadowiony na pochyłej działce nierzadko musi mieć podpiwniczenie, które zniweluje różnicę wysokości.

Kiedy warto podpiwniczyć dom?

Istnieją takie sytuacje, kiedy podpiwniczenie jest konieczne, aby dom racjonalnie usadowić na działce. Przypadek ten dotyczy szczególnie terenów o dużym nachyleniu, które niweluje właśnie piwnica. Takie domy są zazwyczaj częściowo podpiwniczone. Dodatkowa kondygnacja, która się pojawia może zostać wtedy wykorzystana np. na garaż, jeśli wjazd na działkę jest od frontu, od podpiwniczonej części domu. Optymalnym rozwiązaniem jest realizacja piwnicy, kiedy spadek działki wynosi ok. 1,5 m. Taka rzeźba terenu powoduje, iż nie istnieje zagrożenie zbyt wysokimi wodami gruntowymi. Nie występuje również nadmierne zaciemnienie piwnicy, gdyż od strony spadu terenu okna będą usytuowane ponad poziomem gruntu, co umożliwia naturalne doświetlenie pomieszczeń.

Podpiwniczenie domu okazuje się również praktyczne, kiedy mamy do czynienia z niewielkimi parcelami, na których nie ma możliwości wybudowania dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Bezpośrednio pod domem mamy wtedy warsztat, kotłownię ze składem opału, pomieszczenie gospodarcze, czy tradycyjną spiżarnię, a nawet garaż. Na małej działce piwnica to wyraźna oszczędność miejsca.
Należy pamiętać o tym, iż nie zawsze jednak można podpiwniczyć budynek. Przed wyborem projektu domu jednorodzinnego z podpiwniczeniem należy sprawdzić, czy poziom wód gruntowych na działce pozwala na takie rozwiązanie.

Koszty wykonania i utrzymania piwnicy.

Nie zawsze wykonanie piwnicy okazuje się trafną inwestycją. Wspomnieliśmy już o wysokim poziomie wód gruntowych, które mogą stanowić problem.
Kiedy wody gruntowe są zbyt wysoko, gromadząca się wilgoć i notoryczne zalewanie fundamentów mogą niebezpiecznie naruszyć konstrukcje budynku. Osuszanie i dodatkowa izolacja piwnicy może nas wtedy słono kosztować.
Można wtedy przemyśleć ewentualnie realizację tzw wysokiego parteru, który pozwoli wyżej usadowić poziom podłogi, a przez to oddalić się od wód gruntowych. Wysoki parter jest też praktyczny, jeśli chodzi o doświetlenie pomieszczeń poniżej poziomu gruntu, gdyż okna ulokowane są ponad poziomem gruntu. Pamiętajmy, że jeśli wykonamy piwnicę, której nie doświetlimy nawet najmniejszym oknem, wzrosną koszty oświetlenia wszystkich pomieszczeń, z których przecież mamy zamiar korzystać.
Jeśli chodzi o same koszty wykonania piwnicy, to trzeba zakładać ok 20-30% ceny budowy domu. Niezbędne jest wykonanie solidnej izolacji przeciwwilgociowej, ocieplenia, stropu, czy schodów wewnętrznych. Piwnicę trzeba też wyposażyć w niezbędne instalacje – elektryczna, wod-kan, co oraz koniecznie otynkować.
To koszty poniesione już na samym początku, a nie zapominajmy, iż późniejsze koszty eksploatacji też będą o ok 15% wyższe. Dochodzi tu kwestia zarówno ogrzewania, jak i oświetlenia pomieszczeń.

Dom z piwnicą - kiedy warto podpiwniczyć dom?

Nowoczesny dom z piwnicą - Projekt Dom przy Cyprysowej 41

Jak widać budowa domu z piwnicą to niezwykle złożone zagadnienie. Niekiedy nieopłacalna, innym razem niezbędna.
Decyzję o realizacji podpiwniczenia powinniśmy podjąć racjonalnie. Powinna ona być dostosowana zarówno do naszych indywidualnych potrzeb, jak i warunków działki. Budując piwnicę oszczędzamy przestrzeń ogrodu, czy powierzchnie, którą zajęłaby w domu kotłownia. Musimy liczyć się jednak z większymi kosztami, a bilans zysków i strat powinien zawsze być na naszą korzyść.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Czy gotowe projekty domów murowanych można budować jako konstrukcje szkieletowe?Projekty domów dwulokalowych – jeden dom, dwie szczęśliwe rodziny